Schengen: remények és kérdőjelek

A schengeni határ kitolódása Magyarország keleti végeire elsősorban pozitív változásokat hoz. Fel kell azonban készülni néhány nehézségre is, amelyek a határátlépés feltételeinek szigorodásából, illetve a menedékjogot kérők számának növekedéséből következnek – hangzott el azon a tudományos konferencián, amelyet a Debreceni Egyetem és a Magyar Tudományos Akadémia helyi szervezete rendezett tegnap Debrecenben.

2002. 09. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süli Zakar István, a konferenciát szervező professzor elmondta, az EU-hoz való csatlakozással a határszéli területek kedvezőbb helyzetbe kerülnek, mert megnyílik előttük a csak tagországok számára elérhető Interreg-alap forrásrendszere. A kapuváros szerepére Debrecen igen jó eséllyel pályázhat, ám ehhez erősíteni kell az infrastruktúrát. Mihamarabb be kell fejezni a konferenciaközpont építését, meg kell oldani a város autópálya-csatlakozását, és a nyelvi képzés erősítésével fel kell készülni a jelenleginél sokkal intenzívebb kommunikációra.
A nehézségekről szólva Wolfgang Aschauer, a chemnitzi egyetem professzora rámutatott: alapvetően két nehézséggel kell szembenézni a schengeni határhoz újonnan csatlakozó országoknak. Az egyik az a tény, hogy a keletről érkező menekültek fogadó országává válnak, ami azt is jelenti, hogy jelentősen megnő a menekültek száma. A róluk való gondoskodáshoz az EU normatív alapon hozzájárul, ám hogy ez a normatíva mekkora, az a csatlakozási tárgyalások során alakul ki. Magyarországnak az az érdeke, hogy minél magasabb kvótát „alkudjon” ki. A másik probléma, hogy a schengeni határ az EU első határa, onnantól kezdve az áruk, a szolgáltatások, a tőke és a személyek mozgása szabad, ezért a schengeni határ mentén lévő országoknak alkalmazniuk kell mindazokat a szabályokat, amelyek az egyes tagországokban érvényesülnek. Példaként említette a német professzor, hogy ha egy európai országban valamelyik harmadik ország polgára nemkívánatos személy, annak beutazását akkor is meg kell akadályozni, ha a schengeni határ mellett lévő ország egyébként az adott beutazót minden további nélkül beengedné saját területére.
Kiss Éva, az Ungvári Nemzeti Akadémia Világgazdasági és Külügyi Intézetének tudományos főmunkatársa rámutatott: a magyar és ukrán kapcsolatokban nehézségeket fog okozni a schengeni határ keletre tolódása. Az első nehézség az, hogy mindenképpen vízumkényszer lesz, ami nehezíti az utazást. Ennek leküzdésére az ukrán társadalomkutatók egy olyan, a madridi konvenció által Európában is elfogadott gyakorlatot javasolnak, amely bizonyos esetekben engedélyezi a határ menti sávban lakók szabadabb mozgását a schengeni határon túli területekre is. E rendszernek Kiss Éva álláspontja szerint ki kellene terjednie a határ menti zónában lakó tudósokra, kereskedőkre, illetve minden olyan személyre, akit munkája arra kényszerít, hogy rendszeresen átlépje a határt. Ezzel sem lehet kiküszöbölni, hogy a jelenlegi áruforgalom a határ mentén drasztikusan csökkenjen, de Kiss Éva szerint mindenkinek meg kell érteni, hogy az ember- és fegyvercsempészet, az illegális kábítószerkereskedelem csökkenése megéri ezt az áldozatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.