Tovább csökkenti a kormány a foglalkoztatás növelése érdekében a bér-, járulék- és adóterheket, januártól például a fix összegű egészségügyi hozzájárulást kívánja mérsékelni – hangoztatta tegnap Kiss Péter foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter egy tanácskozáson. Elmondása szerint a kormány szeptember 1-jén 50 százalékkal csökkentette az alkalmi munkavállalók közterhét, januártól pedig bér-, járulék- és adóterhek mérséklését tervezi. A tárca vezetője hangsúlyozta, hogy az szja-terhek csökkentésén keresztül szeretnének elérni a bérből és fizetésből élők esetében nettó pozíciójavulást, mivel jövőre szerényebb bérnövekedés várható.
– A kormány 3 százalékos bruttó béremelési ajánlata elfogadhatatlan és értékelhetetlen a keresetek nettó értékét meghatározó adó- és járulékterhek változásának ismerete nélkül – jelentette ki lapunknak Borsik János. Az Autonómok elnöke – aki egyben a munkavállalói oldal soros elnöke is – utalt arra, hogy László Csaba pénzügyminiszter az Országos Érdekegyeztető Tanács múlt hétfői ülésén arra tett ígéretet, hogy napokon belül megküldi a szociális partnereknek a konkrét költségvetési, adó- és járulékelképzeléseket. Mint ismert: ezzel szemben a kormány egy héttel elhalasztotta az ígért tájékoztatást. – A jelek szerint a kormány – elődjéhez hasonlóan – nem a munkavállalók, hanem a munkáltatók közterheit igyekszik csökkenteni – fogalmazott Borsik, aki szerint a kabinet adócsökkentési tervei nem jelentenek garanciát a jövő évi bérek reálértékének növelésére.
A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete jelentősebb munkáltatói béremelést is vár a tervezett társadalombiztosítási és adókulcsváltozásokból eredő jövedelemnövekedés mellett – jelentette ki tegnap Sáling József. A szervezet elnöke szerint jövőre 6-7 százalékos bruttó béremelésre van szükség az ágazatban.
Ukrajnát be-, Magyarországot kitenni
