Az MSZP- és az SZDSZ-frakció vezetői ma ülnek le egyeztető tárgyalásokat folytatni a koalícióról, illetve a Városháza bizottságainak szerkezeti felépítéséről. Bőhm András, a szabad demokraták frakcióvezetője lapunk érdeklődésére elmondta: elképzelhető, hogy megváltozik a bizottsági struktúra. A politikus egyébként saját megfogalmazása szerint hajlik arra, hogy megfontolják a MIÉP frakcióvezetőjének kérését, miszerint az eddigi gyakorlattal ellentétben minden közgyűlésbe bejutó frakció képviseltethesse magát minden bizottságban. Ugyanakkor jelezte, hogy a Fidesz–MDF–MKDSZ esetében más a helyzet, hiszen e három erő hiába alakít önálló képviselőcsoportokat, közös listán jutottak be a közgyűlésbe. A mai MSZP–SZDSZ-tárgyaláson szóba kerül még a főpolgármester-helyettesek kérdése is. Az SZDSZ kíváncsian várja a szocialisták javaslatait, ám a szabad demokraták által delegált eddigi két főpolgármester-helyettes személyén – Szolnoki Andrea és Atkári János – nem kívánnak változtatni. Bőhm András közölte: az alakuló ülés napirendjéről és a bizottsági struktúráról a jövő héten egyeztetnek a közgyűlésbe bekerülő összes frakcióvezetővel.
A közös lista ellenére önálló frakciót alakít a Fidesz, az MDF és az MKDSZ a Fővárosi Közgyűlésben – jelentette be tegnap Deutsch Tamás, a Fidesz budapesti elnöke. Az MDF négyfős képviselőcsoportja tegnap megalakult, vezetőjévé Szőke Lászlót, a párt fővárosi elnökét választották. Az MKDSZ-frakció ma délelőtt tartja alakuló ülését, a Fidesz pedig hétfőn. Deutsch közölte: a három polgári frakció írásos megállapodást köt majd, amely szabályozza az együttműködésüket. A három képviselőcsoport közös javaslattal fordult a közgyűlés másik három pártjához, hogy lehetőleg már a jövő hét elején üljenek le tárgyalni a közgyűlés alakuló üléséről, illetve a bizottsági struktúráról.
Deutsch Tamás a választások budapesti eredményeit értékelve azt közölte: a közös fővárosi lista 31 százalékos támogatottsága azt jelenti, hogy ez a második legerősebb lista Budapesten. Deutsch elismerte: a kerületekben jelentős eredményre tett szert az MSZP és az SZDSZ. Deutsch szerint azonban a fővárosi lista eredménye kielégítő, különösen az előrejelzésekhez képest. A budapesti elnök felhívta a figyelmet: 1994 óta folyamatosan bővül a polgári erők támogatottsága Budapesten. Ismertetése szerint nyolc évvel ezelőtt 160 ezren szavaztak a polgári erők listájára, négy esztendővel ezelőtt 200 ezren, az idén pedig 230 ezren. Deutsch hozzátette: maradéktalanul természetesen nem lehetnek elégedettek.
Szőke László, az MDF budapesti elnöke azt közölte: a várthoz képest jól szerepelt a polgári összefogás listája. Hozzátette: a megyei közgyűlésekben tapasztalt erőeltolódáshoz képest kifejezetten jónak számít az eredmény.
Deák András, az MKDSZ budapesti elnöke szerint a külön frakciókra technikai kérdések miatt van szükség. Az ellenzék így ugyanis több bizottsági helyhez és több infrastruktúrához, vagyis több lehetőséghez juthat. – Ha ez a megoldás roszszabbnak bizonyul a korábbinál, vagyis a közös frakciónál, akkor a döntést természetesen felülbíráljuk – tette hozzá.
Deutsch Tamás elmondta: négy olyan fideszes képviselő is bejutott a közgyűlésbe, aki kerületi testületben is listáról jutott mandátumhoz. Nekik a Fidesz-frakció hétfői alakuló üléséig el kell dönteniük, hogy a két mandátum közül melyiket választják.
Lapzártával egy időben alakult meg tegnap az MSZP-frakció. Az ülésen Gy. Németh Erzsébetet választották a képviselőcsoport vezetőjévé.
Megalakult már az ötfős MIÉP-frakció is. Ismét Zsinka Lászlót választották frakcióvezetőnek. Az ellenzéki képviselőcsoportnak nem lesz tagja Csurka István pártelnök és Fenyvessy Zoltán. Utóbbi politikus a XI. kerületet választotta, mivel mindkét önkormányzatba listán jutott be. Csurka István és Fenyvessy Zoltán helyett Dancsecs György és Erkel Tibor foglal helyet a Fővárosi Közgyűlésben.
n
Alpolgármesteri posztot ajánl az újpesti képviselő-testület legnagyobb frakcióinak Derce Tamás polgármester. Mint ismeretes, Dercét az MSZP kivételével minden, a testületbe bejutó párt támogatja, a szocialistáknak ugyanakkor kettővel több mandátumuk van, mint a többi szervezetnek.
Derce Tamás lapunknak elmondta: a következő négy év problémáit csak együttműködve lehet megoldani. A IV. kerület ismét megválasztott polgármestere példaként az európai uniós csatlakozást említette, amelyre Újpest tízezer kis- és középvállalkozója szerinte nincs felkészülve. Mint mondta, ezt a feladatot az önkormányzatnak kell megoldania, mert a jelek szerint máshonnan nem kapnak segítséget. – A kerületi vállalkozók által foglalkoztatottak problémáit is nekünk kell megoldanunk – tette hozzá Derce. A polgármester közölte azt is: az észak-budapesti hidak építése során is együtt kell működni. – Ha nem a kerület érdekeinek megfelelően épülnek meg a hidak, Újpesten közlekedési káosz lesz – mutatott rá Derce.
A polgármester szerint a IV. kerületben most ugyanaz a helyzet, mint 1992-ben volt. Az akkori problémákat is összefogással oldották meg. Derce Tamás emlékeztetett: az akkor még kétfős MSZP-frakció is adott egy alpolgármestert a városrésznek. – Az akkori mintát kell követnünk, mert az a párt, amelyik azt gondolja, hogy egyedül ő jogosult bármire, téved – jelentette ki Derce. Úgy véli, szavazataikkal a választók azon elvárásuknak adtak hangot, hogy a politikai erők egyike se legyen többségben, és csak a kiegyezés mentén dolgozva szolgálják a kerület javát.
Ma tárgyalja a Fővárosi Bíróság azt a beadványt, amely eldöntheti a XI. kerületi képviselő-testület mandátumarányait. Mint arról beszámoltunk, a Fővárosi Választási Bizottság helybenhagyta azt a kifogást, amelynek értelmében a közös MSZP–SZDSZ-jelöltek után nem keletkezik töredékszavazat. A döntés azt jelenti, hogy egy-egy mandátummal kevesebb jut az MSZP-nek és az SZDSZ-nek, eggyel több képviselője van viszont a Fidesznek, illetve a Munkáspártnak. A beadványt jegyző Riedel René lapunknak elmondta: a kifogást arra alapozták, hogy az MSZP és az SZDSZ összesen három tagot delegált a helyi választási bizottságba, közülük az egyiket közösen. Mivel azonban a választási bizottságokba csak jelölőszervezetek delegálhatnak tagot, ezért egyértelmű, hogy az MSZP–SZDSZ külön jelölőszervezetnek számít. A szocialisták és a szabad demokraták közös jelöltjei után járó töredékszavazatot tehát sem az MSZP, sem az SZDSZ listájára nem lehet beszámítani. Mivel a két baloldali párt élt jogorvoslati lehetőségével, a kérdést a Fővárosi Bíróság dönti el. A mai végzés jogerős lesz.

Brüsszel vs. Magyarország: már több mint 40 ezren követelik Magyar Péterék távozását