Aláírásgyűjtés a státustörvényért

Felhívással fordultak a magyar közvéleményhez az anyaországban és a határon túl élő neves értelmiségiek, közéleti emberek. Úgy tűnik, hogy az Európa Tanács a közeljövőben nem vitatja meg a nagy vihart kiváltó Jürgens-jelentést. A Magyar Demokrata Fórum és az Ifjúsági Demokrata Fórum sajtótájékoztatón bírálta a holland jelentéstevőt és a Medgyessy-kormányt.

Szentesi Zöldi László
2003. 01. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismert magyarországi és határon túli közéleti emberek emelték fel a szavukat a Magyar Állandó Értekezlet javaslatára megszületett kedvezménytörvény védelmében. A kezdeményezők felszólítják a magyar kormányt, hogy őrizze meg a törvény eredeti tartalmát: „Az elmúlt hetekben megrendülve azt tapasztaljuk, hogy bizonyos nemzetközi és magyarországi testületek és személyek, illetve egyik-másik, Magyarországgal szomszédos ország kormánya mindent elkövet, hogy a törvényt megcsonkítsák.” A felhívásban leszögezik, hogy a törvény „megfelel az európai normáknak és gyakorlatnak”, és „a csatlakozás csak akkor lehet Európához méltó gondolat, ha Európa megújulásához hozzájárul”. Egyúttal felkérnek mindenkit, hogy aláírásukkal támogassák a kezdeményezést. A nyílt levelet – többek között – Magyarországról Csoóri Sándor, Bánffy György, Egerszegi Krisztina, Fricz Tamás, Jelenits István, Karátson Gábor, Martonyi János, Nemeskürty István, Pozsgay Imre, Szokolay Sándor, Tornai József, Erdélyből Farkas Árpád, Jakubinyi György, Kántor Lajos, Lászlóffy Aladár, Tőkés László, a Felvidékről Bugár Béla, Dobos László, Duray Miklós, Grendel Lajos, Kárpátaljáról Kovács Miklós, a Délvidékről Ágoston András, Dudás Károly, Kasza József, Horvátországból Pasza Árpád, Szlovéniából Göncz László, az Egyesült Államokból Hámos László és Lauer Edit írta alá.
Mindeközben az Európa Tanács (ET) szocialista frakciója – a román küldöttség kivételével – támogatásáról biztosította azt a magyar javaslatot, hogy az ET áprilisi ülésszakán még ne tűzzék napirendre a magyar kedvezménytörvényt bíráló Jürgens-jelentést. A frakció vezetője, a brit Terry Davies felhívta a holland jelentéstevő figyelmét, hogy az áprilisi magyarországi népszavazási kampány időszaka kedvezőtlen időpont a jelentés megvitatására. A végleges döntés a jogi bizottság csütörtöki ülésén születik meg.
A kedvezménytörvénnyel kapcsolatos fejleményekre reagált Józsa László, a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács elnöke is. Tegnapi budapesti sajtótájékoztatóján kifejtette, a határon túli magyarokról szóló törvényben létezhetnek színvonalkülönbségek, ezek szimbólumértékűen hordozzák az alkotó politikai szándékait. Józsa fontosnak tartja, hogy az utolsó Magyar Állandó Értekezleten meghatározott alapelvek ne sérüljenek, de – mint mondta – a Magyar Köztársaság kormányának nemzetközi kötelezettségeit is figyelembe kell venni.
A Magyar Demokrata Fórum ugyanerről kifejtve álláspontját úgy véli, kizárólag a Magyar Állandó Értekezlet 2002. novemberi közös zárónyilatkozatában foglaltak szerint lehetséges a kedvezménytörvény módosítása. Csapody Miklós országgyűlési képviselő sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy az MDF szerint a módosítás körüli politikai huzavona, az Illyés Közalapítvány működésképtelensége nemcsak a kormány felelősségét veti fel, de a kedvezménytörvény „kiürítésének, minimalizálásának” gyanúját is. Hozzátette, az MDF az új változatot – amely az úgynevezett hét alapelvre, illetve a Verheugen-levélre épített újabb módosításokból áll – nem tudja elfogadni.
***
Levél Verheugennek. Nyílt levélben válaszolt az Ifjúsági Demokrata Fórum Günter Verheugennek a kedvezménytörvény új szövegtervezetét bíráló levelére. A levél emlékeztet arra, hogy számos EU-tagállam is „a magyar státustörvénynél szélesebb jogokat biztosító szabályozást alkalmaz a határaikon túl élő nemzettársai számára”. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.