-KITEKINTŐ-
Helyi vezető lemondását követelő komolyabb tüntetésre senki nem emlékszik az 1974-ben szétszakított szigeten. Most viszont néhány nap leforgása alatt már többször is utcára vonultak a ciprusi törökök, akik minden jel szerint sokkal inkább szeretnének egy közös nagy „családhoz” tartozni, mintsem hogy továbbra is megosztottságban éljenek. A tegnapi több tízezres felvonulásnak otthont adó, kettévágott Nicosia lakói számára ugyanakkor egyelőre nehéz lehet elképzelni, milyen is az az unió, ahol a különböző országok közt gyakorlatilag eltűnnek a határok, hiszen itt saját szigetüket is szögesdrót választja ketté északi és déli részre.
Zöld vonal – így hívják a már-már turistalátványossággá szelídülő, de máig nyomasztó hangulatú határsávot, amely gátja lehet az északi részen élő török közösség integrálódásának. Nemrég még köveket dobáltak egymásra az itt állomásozó görög és török fegyveresek, s előfordult az is, hogy egy török katonákkal szemtelenkedő görög katonát le is lőttek a szemközti ellenőrzőpontról. Ma már csak álmélkodik az erre járó turista, miként válhatott Nicosia egykor talán legzsúfoltabb utcája romos senki földjévé. Nemsokára viszont talán éppen ez a terület lehet az, ahol a jelképes megegyezés megszületik, s a két közösség újra egymásra találhat.
Az unió által a megegyezésre adott határidő azonban február végével lejár, s ha addig nem lesz konszenzus, Brüsszel csak a görög közösséggel köt csatlakozási szerződést. Az addig hátralévő néhány hét tehát minden bizonnyal a politikai lavírozás időszaka lesz. Amennyiben teljesül a szigetlakók vágya, s megtörténik az újraegyesítés, akkor a svájci kantonrendszerhez hasonlító államszervezet jöhet létre. Kofi Annan és az ENSZ legalábbis ezt tervezi, a lakosság pedig éppen azért kíván nyomást gyakorolni Denktasra, hogy fogadja el ezt a rendezési tervet, s mutasson kompromisszumkészséget a görög fél irányában. Az elszántság hatalmas. Szolidaritási sztrájk kíséri a megmozdulásokat, szünetel az iskolai tanítás, sőt még a kórházak is csak részlegesen működnek. Csak az elmúlt évben 1600 ciprusi török folyamodott útlevélért a déli, nemzetközileg elismert görög köztársaság hatóságaihoz.
A politikai lavírozás ugyanakkor nem maradt a két közösség belügye, hiszen az uniós álmokat szövögető Törökország taktikázása is nagyban befolyásolja az eseményeket. Ankara igyekszik jó pontokat szerezni Brüsszelben, s – az uniós felkérésnek eleget téve – a csak általa elismert Észak-Ciprus nemzetközi áramlatokba való visszasegítése nyilván része a folyamatnak.
Denktas korábban már jelezte, hajlandó kivonulni a politikából, ha az anyaország is egyértelműen emellett foglal állást. Recep Tayyip Erdogan, a Törökországban kormányzó Igazság és Fejlődés Pártjának vezetője pedig többször is élesen bírálta Denktas az ENSZ-szel és az EU-val szemben fenntartott kemény álláspontját. Mint nemrégiben kifejtette, a ciprusi kérdés nem Denktas személyes ügye, hanem egy nemzet élethalálharca. Az unió korábban éppen Ankarát vádolta a tárgyalások meghiúsításával, s kétségtelen, hogy a mostani nyíltabb török külpolitika már nem sokban hasonlít a korábbira. Mindezt csak alátámasztja, Erdogan egy televíziós interjújában a fentiekhez azt is hozzátette, hogy a ciprusi török lakosság véleményét nem szabad figyelmen kívül hagyni. A ciprióták véleményét pedig a nicosiai tüntetés mottói tükrözik talán a legjobban: „Nem akarunk tovább börtönben élni!”, „Igen a rendezésre és az EU-ra!” Ha a felek időközben meg tudnak állapodni, akkor március 30-án népszavazást tartanak, amelyen a szigetország egyesítéséről és az uniós csatlakozásról is döntenének.
Kényszersorozás Ukrajnában: lapáttal próbálták elűzni az emberrablókat
