Gondterhes év előtt

Stefan Lázár
2003. 01. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brandenburgi kapu előtt régmúlt idők szelleme kísértett szilveszter éjszakáján. Az idősebb német korosztály számtalan tagja pedig emlékezett – az elmúlt évszázad hasonló hangulatban lezajlott, úgynevezett aranyos húszas esztendeire, amikor a főváros felkorbácsolt forgataga magával ragadta az embereket, fittyet hányva a közeledő veszélynek, a gazdasági válság fenyegető előjeleinek. Ezúttal, 2002 végén olyan, az ország helyzetére vonatkozó definíciókat kellett – ha csak rövid időre is – kitörölni a fejekből, mint „Európa betege”, „Szanálásra szoruló páciens”, „A fejlődés kerékkötője”, „A kontinens stoplámpája”. Találó megállapítások.
A gazdasági csodájáról híres ország polgárai gondterhelten kénytelenek a jövőbe tekinteni. „A rizikó esztendeje előtt állunk”– harsogta a Der Spiegel hírmagazin. A kancellár – szokásos újévi televíziós nyilatkozatában – politikusokra ritkán jellemző nyíltsággal lépett a nyilvánosság elé: „Nehéz út elején állunk. Jólétünket, szociális biztonságunkat, jó iskoláinkat, úthálózatunkat és kórházainkat – amiért a külföld irigyel bennünket – csak akkor tudjuk fenntartani, ha újból ráeszmélünk erőnkre, és közösen gondoskodunk arról a bátorságról, amellyel az alapvető változások megoldhatók.” A kormányfő szavai mögött mélyreható célkitűzés bújik meg: elbúcsúzni attól az államtól, amely átfogó gondoskodást nyújt polgárai minden igényét illetően. A németek túlnyomó része pedig fél a megszokott, mindeddig magas színvonalú szociális rendszer átépítésétől, a fokozott személyes felelősségvállalástól és az ezzel összefüggő anyagi terhektől. Retteg munkahelye elvesztésétől, eddigi megszokott életszínvonalának csökkenésétől, az anyagi gondoktól, a szociális mélyrepüléstől. Erre utalnak a különböző közvélemény-kutató intézetek jelzései. Az Allensbach Institut 1949 óta jelentkezik a tradicionális kérdéssel: „Reményekkel vagy aggodalmakkal tekint az újesztendő elé?” Az idén beérkezett válaszok szerint a polgárok hatvanegy százalékát kételyek gyötrik, és mindössze minden harmadik személyt hat át a remény érzése. A hangulatváltozás drámai: 2001 elején mindössze tizenkilenc százalékra rúgott a kétkedők tábora. A különböző gazdasági ágak szervezeteinek hangulata is másnapos. A kölni Német Gazdasági Intézet szerint harmincnyolc foglalkozási ágban elbocsátásokra, a munkahelyek számának csökkentésére kell számítani. A prognózisok alátámasztják a feltételezést: 2003 során a munkanélküliség jóval túllépi majd a négymilliós határt, ezzel párhuzamosan csökken a munkavállalók száma. E koordináta különösen elgondolkoztató, mert a kereső személyek fokozódó hiánya (mintegy negyedmillió) automatikusan csökkenti az adóbevételeket és a polgárok vásárlóképességét.
„A helyzet nem fog javulni, inkább rosszabodik majd”– szögezte le Gustav Horn, a Német Gazdaságkutató Intézet szakértője. Jóslatának első, kézzelfogható eredményét már az új év első napján kénytelenek voltak tudomásul venni a szilveszteri ünneplésből magukhoz tért polgárok: a benzinkutak átállított ártábláinak józan számai felhívták a figyelmüket arra, hogy az üzemanyag ára több mint három centtel drágult. A Zöldek által kezdeményezett ökológiai adót ugyanis immár ötödszörre emelték meg. A sort az elektromos áram, a földgáz, a dohánycikkek árának emelkedése folytatja. A növekvő adóterhek csomagjának további részletezése doktori disszertáció méreteit venné igénybe – a legérzékenyebben észlelhető teher a nyugdíjrészesedés meg a betegbiztosítás emelkedése. Hosszú távon az orvosi honoráriumokból a pácienseknek évi kilencszáz eurót saját zsebükből kellene fizetniök, a fogorvosok és fogtechnikusok munkájának költségeit pedig – svájci példát követve – teljesen kivonnák a betegbiztosító társaságok nyújtotta juttatásokból.
Egy lappangó, a politikusok részéről a legszívesebben elkendőzött jelenségről pedig még nem is esett szó. Amíg a tervezett bevándorlási törvény állandó vita tárgya a kormány meg az ellenzék között, addig a kivándorlás témája tabu, holott a Németországot elhagyók száma fokozatosan emelkedik. Az utóbbi tíz évben több mint egymillió német fordított hátat hazájának. A tendencia görbéje felfelé mutat. Végső távozásuk okai elsődlegesen foglalkozásukra vezethetők vissza, elenyészően kevés ugyanis az ilyen elhatározásra jutott nyugdíjaskorú személyek száma. A bajor Keresztényszociális Unió gazdaságpolitikai szóvivője, Johannes Singhammer a következő magyarázattal szolgált: „A Németországban nagyszerű kiképzésben részesült, magas szakmai tudással és átlagon felüli fizetéssel rendelkező emberek vándorolnak ki elsődlegesen, mert nem tartják biztatónak hazai lehetőségeiket és esélyeiket. Nyomasztóak a fizetésükre nehezedő terhek, elriasztja őket a bürokratizmus, és hiányolják a befektetésre hajló vállalkozások hathatós támogatását. Sokan úgy érzik, hogy életterük egyre szűkül.” A kivándorlók érdeklődése mindenekelőtt Írországra, Finnországra, Ausztráliára, Új-Zélandra meg Dél-Amerikára összpontosul, hiányuk ugyanakkor felgyorsítja a hazai generációk egyensúlyának eltolódását, fokozza a társadalom elöregedésének iramát. Így érthető a CSU-politikus Singhammer felszólítása: „A politikusoknak kell megakadályoznia a lábak Németország elleni szavazását.”
A követelés jogos. De megvalósítható? Külföldi szakvélemény szerint aligha. A világ harmadik legnagyobb gazdasági hatalmát csak széles körű reformok tudnák megmenteni attól, hogy átcsapjanak felette a recesszió hullámai. Hangoztatják ezt Berlinben is, ahol számtalan szakbizottság terjesztette elő már eddig is elképzeléseit, további specialisták újabb és újabb terveken dolgoznak – a szükségesnek vélt lépések átültetése a gyakorlatba viszont csak várat magára. Nyilván ebből a jelenségből vonta le elmarasztaló következtetését Thorsten Polleit, a Barclays Capital Bank vezető közgazdásza: „Az évek során szerzett tapasztalataim arra utalnak, hogy a német politika nem képes strukturális reformokra.”
A hazai közvélemény nem ennyire pesszimista, legfeljebb szerepváltásban látja a kiutat a mélypontról. A krízishelyzet megoldásának feladatát már nem a tavaly szeptemberben újraválasztott Gerhard Schrödertől várja, bizalmát inkább a külügyi tárcát irányító és egyben kancellárhelyettes, Joschka Fischer élvezi. Erre az eredményre jutott az egyik nagy német hetilap körkérdése. A politikai barométer állása is nyomasztó a szociáldemokrata kormányfő számára: ha most kerülne sor parlamenti választásra, akkor az SPD mindössze a szavazatok harmincegy százalékát kapná, szemben a kereszténydemokrata CDU/CSU negyvennyolc százalékos eredményével. A népszerűségi ranglistán Schröder a hatodik helyre esett vissza.
A németek félelme a jövőtől február 2-án újabb fordulatot hozhat az ország politikai erőviszonyaiban. Ha az SPD fellegvárában, Alsó-Szászországban a tartományi választáson az elvtársak megbuknak, Hessenben pedig marad a CDU/FDP-koalíció, akkor a szövetségi tanácsban a polgári blokk döntő fölényre tesz szert, és ha nem is veheti át a kormányzás felelősséget, egyre szűkebb keretek közé szorítja a kabinet javaslatainak keresztülvitelét.
A szerző lapunk németországi tudósítója

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.