Hat mondat a vasműről

Befektetőket keres a kormány a Dunaferr állami tulajdonban lévő, 84 százalékos részvénycsomagjára. A Pénzügyminisztérium feladata az állami részvénycsomag eladásának előkészítése egy megfelelő garanciákkal rendelkező új, potenciális részvényes számára. Nyárra világossá válik, hogy milyen jövő vár a vasműre.

Hunyor Erna
2003. 01. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rövid időn belül megjelenik a Magyar Közlönyben is az a kormányhatározat, amelyben a kabinet leszögezi, hogy szükségesnek tartja az acélgyártás fenntartását Magyarországon. A hatpontos határozat előírja a vasmű privatizációjának teljes előkészítésével foglalkozó tárcaközi bizottság egyes minisztériumai számára, hogy a cég eladása előtt készítsenek egy átfogó iparpolitikai, infrastruktúra-fejlesztési és foglalkoztatáspolitikai koncepciót. A határozatban megszabott határidő alapján a várost és a közvetlen környezetét alapvetően érintő privatizációs sokk hatásait valamelyest hárítani hivatott munkaanyag február végére készül el. A társaság vezérigazgatója, Hónig Péter szerint már most több nagy, tőkeerős acélipari befektető érdeklődik a Dunaferr iránt.
Időközben megalakult az a tárcaközi bizottság, amelyet a Dunaferr privatizációja, helyzetének rendezésére hoztak létre. A bizottságot Kiss Péter foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter vezeti, s a bizottságban részt vesz a Pénzügyminisztérium, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, a MeH, az ÁPV Rt., a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, a Vasas Szakszervezet és az Ifjúsági Szervezet, a Dunaferr Vasas Szakszervezeti Szövetség, a Duna Menti Kistérségi Társulás, Dunaújváros önkormányzata és a Dunaferr Dunai Vasmű Rt.
A bizottság pénteken Dunaújvárosban ismertette terveit, s közreadta annak a kormányhatározatnak a szövegét, amely a közeljövőben a Magyar Közlönyben is megjelenik.
Arra hívja fel a kormány a Miniszterelnöki Hivatalt vezető minisztert, hogy a gazdasági és közlekedési, valamint a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszterrel közösen készítsen előterjesztést Dunaújváros és környéke régió iparpolitikai, infrastruktúra-fejlesztési és foglalkoztatáspolitikai koncepciójáról, különös tekintettel a közúthálózat-fejlesztési és foglalkoztatási kérdésekre, s kezdeményezze a dunaújvárosi kistérség fejlesztési programjának kidolgozását, amelynek határideje 2003. február 28.
A gazdasági és a pénzügyminisztert arra szólítja fel a kormány, hogy vizsgálják meg az EBRD által az M6-os út autópályává alakítására tett – a vállalkozói, az önkormányzati és a központi állami pénzek együttes bevonását tartalmazó – ajánlat konstrukcióját és feltételeit, s erre vonatkozóan tegyenek javaslatot február 28-ig.
A pénzügyminiszter – mint az ÁPV Rt. részvényesi jogainak gyakorlója – számára július 31-ig azt a feladatot szignálta a kormányhatározat, hogy a Dunaferr állami tulajdonú részvénycsomagjának értékesítése végett szükséges intézkedéseket az alábbiak szerint tegye meg: a befektető rendelkezzen a hosszú távú működést biztosító technológia működését, illetve felújítását biztosító beruházások megvalósításához szükséges pénzügyi háttérrel és garanciákkal, továbbá vállaljon szerződéses kötelezettséget a munkavállalók foglalkoztatására, munkakörülményeinek javítására.
Leszögezi, hogy a Dunaferr-cégcsoport reorganizációjánál különös tekintettel kell lenni a foglalkoztatási szempontokra; az ehhez szükséges feladatterv elkészítésére január 31-i határidőt szabott a kormányhatározat.
Az ötödik pont rendelkezik arról, hogy a társadalmi együttműködés szervezésére és a hosszú távú megoldásokat segítő párbeszéd lefolytatására tárcaközi bizottságot hozzanak létre.
Végül a kormány elrendelte, hogy a kormányzati kapcsolattartás szervezésével összefüggő operatív teendők ellátására nevezzenek ki egy felelős személyt, aki a helyi szereplők bevonását is koordinálja. A tárcaközi bizottság következő ülése február 12-én lesz, amikor a kistérségi fejlesztési tervvel foglalkozik, meghatározza a megvalósítás ütemezését, s számba veszi a terv megvalósításához rendelhető forrásokat.
Újságírói kérdésre válaszolva Hónig Péter, a Dunaferr elnök-vezérigazgatója elmondta: a Dunaferr iránt jelentős külföldi befektetői csoportok érdeklődnek, s rövidesen megjelenik a privatizációval kapcsolatos tanácsadói pályázat. A cégcsoport stabilizációs programja az acélipar hosszú távú fennmaradását, működőképességének rövid távú biztosítását, a vállalatcsoport átalakításának megkezdését, az üzleti folyamatok egyszerűsítését és a foglalkoztatási problémák kiemelt kezelését, valamint a fejlesztés érdekében külső tőke bevonását tűzi ki célul. A Dunaferrnek az idén nulla veszteséggel kell működnie – közölte Hónig Péter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.