Rövid időn belül megjelenik a Magyar Közlönyben is az a kormányhatározat, amelyben a kabinet leszögezi, hogy szükségesnek tartja az acélgyártás fenntartását Magyarországon. A hatpontos határozat előírja a vasmű privatizációjának teljes előkészítésével foglalkozó tárcaközi bizottság egyes minisztériumai számára, hogy a cég eladása előtt készítsenek egy átfogó iparpolitikai, infrastruktúra-fejlesztési és foglalkoztatáspolitikai koncepciót. A határozatban megszabott határidő alapján a várost és a közvetlen környezetét alapvetően érintő privatizációs sokk hatásait valamelyest hárítani hivatott munkaanyag február végére készül el. A társaság vezérigazgatója, Hónig Péter szerint már most több nagy, tőkeerős acélipari befektető érdeklődik a Dunaferr iránt.
Időközben megalakult az a tárcaközi bizottság, amelyet a Dunaferr privatizációja, helyzetének rendezésére hoztak létre. A bizottságot Kiss Péter foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter vezeti, s a bizottságban részt vesz a Pénzügyminisztérium, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, a MeH, az ÁPV Rt., a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, a Vasas Szakszervezet és az Ifjúsági Szervezet, a Dunaferr Vasas Szakszervezeti Szövetség, a Duna Menti Kistérségi Társulás, Dunaújváros önkormányzata és a Dunaferr Dunai Vasmű Rt.
A bizottság pénteken Dunaújvárosban ismertette terveit, s közreadta annak a kormányhatározatnak a szövegét, amely a közeljövőben a Magyar Közlönyben is megjelenik.
Arra hívja fel a kormány a Miniszterelnöki Hivatalt vezető minisztert, hogy a gazdasági és közlekedési, valamint a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszterrel közösen készítsen előterjesztést Dunaújváros és környéke régió iparpolitikai, infrastruktúra-fejlesztési és foglalkoztatáspolitikai koncepciójáról, különös tekintettel a közúthálózat-fejlesztési és foglalkoztatási kérdésekre, s kezdeményezze a dunaújvárosi kistérség fejlesztési programjának kidolgozását, amelynek határideje 2003. február 28.
A gazdasági és a pénzügyminisztert arra szólítja fel a kormány, hogy vizsgálják meg az EBRD által az M6-os út autópályává alakítására tett – a vállalkozói, az önkormányzati és a központi állami pénzek együttes bevonását tartalmazó – ajánlat konstrukcióját és feltételeit, s erre vonatkozóan tegyenek javaslatot február 28-ig.
A pénzügyminiszter – mint az ÁPV Rt. részvényesi jogainak gyakorlója – számára július 31-ig azt a feladatot szignálta a kormányhatározat, hogy a Dunaferr állami tulajdonú részvénycsomagjának értékesítése végett szükséges intézkedéseket az alábbiak szerint tegye meg: a befektető rendelkezzen a hosszú távú működést biztosító technológia működését, illetve felújítását biztosító beruházások megvalósításához szükséges pénzügyi háttérrel és garanciákkal, továbbá vállaljon szerződéses kötelezettséget a munkavállalók foglalkoztatására, munkakörülményeinek javítására.
Leszögezi, hogy a Dunaferr-cégcsoport reorganizációjánál különös tekintettel kell lenni a foglalkoztatási szempontokra; az ehhez szükséges feladatterv elkészítésére január 31-i határidőt szabott a kormányhatározat.
Az ötödik pont rendelkezik arról, hogy a társadalmi együttműködés szervezésére és a hosszú távú megoldásokat segítő párbeszéd lefolytatására tárcaközi bizottságot hozzanak létre.
Végül a kormány elrendelte, hogy a kormányzati kapcsolattartás szervezésével összefüggő operatív teendők ellátására nevezzenek ki egy felelős személyt, aki a helyi szereplők bevonását is koordinálja. A tárcaközi bizottság következő ülése február 12-én lesz, amikor a kistérségi fejlesztési tervvel foglalkozik, meghatározza a megvalósítás ütemezését, s számba veszi a terv megvalósításához rendelhető forrásokat.
Újságírói kérdésre válaszolva Hónig Péter, a Dunaferr elnök-vezérigazgatója elmondta: a Dunaferr iránt jelentős külföldi befektetői csoportok érdeklődnek, s rövidesen megjelenik a privatizációval kapcsolatos tanácsadói pályázat. A cégcsoport stabilizációs programja az acélipar hosszú távú fennmaradását, működőképességének rövid távú biztosítását, a vállalatcsoport átalakításának megkezdését, az üzleti folyamatok egyszerűsítését és a foglalkoztatási problémák kiemelt kezelését, valamint a fejlesztés érdekében külső tőke bevonását tűzi ki célul. A Dunaferrnek az idén nulla veszteséggel kell működnie – közölte Hónig Péter.
Világbajnokunk rosszul lett, újabb hat magyar érem a budapesti birkózóversenyen
