Ismét költözhet a Szent Korona

A nemzeti jelképek kezelésére nemrég létrehozott bizottság négy tagja is úgy nyilatkozott, nem ellenezné a Szent Korona elköltöztetését az Országházból. A parlamenti pártok közül csak az SZDSZ támogatja a kezdeményezést.

Munkatársainktól
2003. 01. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánk szakrális jelképének elszállítását az Országházból többen is támogatják a testületi tagok közül. Ez lehet az első lépése az esetleges költöztetésnek, hiszen a szakértői bizottság javaslatait a kormánynak és adott esetben az Országgyűlésnek is jóvá kell hagynia. A bizottság 16 tagját Glatz Ferenc, a MTA volt elnöke kérte fel, akit nemrég Medgyessy miniszterelnök állított a grémium élére. A testület január végén tartja első ülését. Glatz Ferenc lapunknak úgy nyilatkozott: a bizottság független a napi politikától. A tagok javaslatai alapján mindazon kérdésekkel foglalkozhatnak, amelyeknek köze van a nemzeti jelképeinkhez. Személyesen kezdeményezi majd, hogy vizsgálják meg az államhatalmi ágazatok méltó elhelyezését.
Gerő András bizottsági tag, a Habsburg Történeti Intézet felkért igazgatója, az SZDSZ egykori tanácsadója a Magyar Hírlapnak azt nyilatkozta, hogy a koronának a Sándor-palotában a helye, mivel ideköltözik a köztársasági elnök is. – Ha lesz ilyen javaslat, és a véleményemmel nem maradok egyedül, akkor megszavazom a Szent Korona elköltöztetését – jelentette ki kérdésünkre Ráday Mihály, aki szintén tagja a testületnek.

A bizottsági tagok közül Bayer József, az MTA Politikai Tudományok Intézetének igazgatója is úgy véli, az államiság jelképének nem a mai alkotmányos hatalomgyakorlás legitimációját kellene szolgálni. Azt ugyanakkor nem támogatja, hogy a budai Várba vigyék át a Szent Koronát. – Ha már mindenképpen el akarják mozdítani, akkor szerintem a Nemzeti Múzeumba kellene vinni, mert oda való – fogalmazott.
Varga Kálmán, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke, a kormánybizottság titkára úgy fogalmazott: történelmi hagyománya van annak, hogy a Duna budai oldalán találhatók a királysággal kapcsolatos épületek és intézmények, míg a folyó túlpartján a népképviseleté. – Ez a logika azt diktálná, hogy a királyság jelképei, szimbólumai a budai oldalon legyenek – tette hozzá.
– A Szent Korona elköltöztetésével kapcsolatos hír csak sajtóértesülés, és remélem, hogy az is marad – reagált Halász János (Fidesz). Emlékeztetett: a jelenlegi kormánypártok szemében mindig is szálka volt, hogy a korona a Parlamentbe került, ám az élet az Orbán-kormányt igazolta. – Nem volna helyes elszállítani a koronát, ha egyszer már a Parlamentben van – ismertette Juhász Gábor (MSZP) magánvéleményét. Mint mondta, korábban valóban volt nézeteltérés ez ügyben, ám azóta a kedélyek lehiggadtak. – Nem változott az SZDSZ korábbi álláspontja, ami szerint a Nemzeti Múzeumban kellett volna hagyni a koronát – mondta érdeklődésünkre Kuncze Gábor pártelnök. Nem véletlen Herényi Károly MDF-es frakcióvezető szerint, hogy az államalapítás évfordulójára emlékezve törvényt fogadott el az Országgyűlés, és elvesztve a Szent Korona múzeumi jellegét, áthelyezték azt a népszuverenitás elvét megtestesítő Parlament épületébe. Ez helyes döntés volt – jelezte.
*
A nemzeti jelképekkel és szimbólumokkal foglalkozó szakértői bizottságban 16-an fogadták el Glatz Ferenc felkérését, mint például a Bayer József, Gerő András, Ráday Mihály, Varga Kálmán, Katona Tamás történész, Kukorelli István alkotmánybíró. Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát egyéb teendőire hivatkozva a felkérés ellenére nem kíván a testület tagja lenni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.