Jól használták fel a PHARE-pénzeket

Minimális az az összeg, amit a PHARE-pénzek lehívásakor hazánk elveszít, mértéke az összfelhasználás két százalékát sem éri el. Ez pedig az Európai Unióban is igen jónak számít. Baráth Etele, az uniós pénzek felhasználásáért felelős államtitkár rámutatott, hogy már 1998-tól egyre több pénzt sikerül megszerezni a közösségtől. Magyarország régióbeosztásával kapcsolatban az államtitkár ismertette, hogy azok véglegesen 2006-ra alakulhatnak ki.

Csákó Attila
2003. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már az előző két-három évben maximális szintet sikerült elérni a PHARE-források felhasználásában, 1998-tól pedig egyre több pénzt sikerül megszerezni a közösségtől, s a trend a kormányváltás után is folytatódott – mondta tegnap Baráth Etele államtitkár, a Miniszterelnöki Hivatal Nemzeti Fejlesztési Terv és EU-támogatások Hivatalának elnöke. A statisztika szerint a PHARE keretében öt éve, 1998-ban 17, 1999-ben 27,6, egy évvel később 35,3, tavalyelőtt 38,7, míg tavaly 47,7 milliárd forintot használtak fel. A 2000. évi program szerződéskötési időszaka lezárult, a 2001. évi PHARE Nemzeti Program szerződéskötési mutatói jók, s a nagy pályázati alapok szerződéskötési határideje június 30-án, a többié november végén jár le. Az államtitkár kifejtette, hogy a PHARE-pénzek felhasználásában a technikai veszteség tavaly a két százalékot sem érte el. Információnk szerint egy 120 millió eurós projektből 1,9 milliót nem sikerült megszerezni. Elhangzott, hogy február 3-tól a decentralizációs folyamatot és a felkészülést egy francia szakértő is segíti.
Az államtitkár ismertette: létrehoznak egy oktatási központot, amely egyebek mellett felkészít az uniós alapok és pénzek eredményes megszerzésére. A képzéshez szükséges épület vélhetően csak 2004-től szolgálja majd a feladatot. Baráth Etele kérdésre válaszolva ismertette, hogy a végleges régiók 2006-ra alakulhatnak ki.

Régiós probléma. A régiókkal kapcsolatban Boros Imre, az Orbán-kabinet uniós pénzekért felelős tárca nélküli minisztere lapunknak elmondta: sajnálatosnak tartja, hogy a korábbi hét régió helyett csupán egyet fogadott el az Európai Unió. Nem tudja, mi történhetett a tárgyalásokon, hiszen 2001–2002-ben még az unió is hét régióval számolt, s az előcsatlakozási alapokban is ezt vették figyelembe. Most viszont a közösség egy régiónak tekinti Magyarországot 2004 és 2006 között. A terület korábbi felelőse rámutatott: hiba, hogy a regionalitás helyett ágazati prioritások és centralizmus valósul meg. Boros Imre ugyanakkor rámutatott, hogy a többi csatlakozó ország sem ért el jobb eredményt e téren. (Cs. A.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.