Négy kétharmados uniós törvény nyárig

Vastagh Pál (MSZP) szerint az európai uniós csatlakozással összefüggő kétharmados törvényeket júniusig kellene elfogadnia a parlamentnek. Répássy Róbert (Fidesz) úgy véli: nem jelent problémát, ha az egyeztetések a tavaszi ülésszak folyamán nem minden esetben vezetnek eredményre, hiszen a határidő jövő év május 1-je.

Kis Ferenc
2003. 01. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy, az európai uniós csatlakozással kapcsolatos kétharmados törvény szerepel a kormány tavaszi törvényalkotási programjában – mondta lapunknak Vastagh Pál (MSZP). Az európai parlamenti képviselők választásáról szóló törvényről az egyeztetések már tartanak. Kétharmados törvény lesz az integrációspolitika-formálásban a kormány és a parlament együttműködését szabályozó jogszabály, a jogalkotási törvény módosítása és a Nemzetközi Büntetőbíróság joghatóságát elismerő alkotmánymódosítás is. A politikus elmondása szerint a jogalkotási törvényt a Legfelsőbb Bíróság jogegységi döntéseivel kapcsolatos problémák és az önkormányzati rendeletek közötti összhang megteremtése érdekében kell megváltoztatni. Kifejtette: a javaslatok elfogadási határideje a tavaszi ülésszak vége, azaz június. Várhatóan mindegyikről tartanak négypárti egyeztetést, ám ezeket a kormánynak kell kezdeményeznie.
A Fidesz szerint meg kell kezdeni az egyeztetési folyamatot a kormány és a négy parlamenti párt között a kétharmados többséget igénylő törvényekről, hogy minél több idő jusson a konszenzus elérésére. Répássy Róbert (Fidesz) lapunknak elmondta: nem biztos, hogy a tárgyalások a tavaszi ülésszak folyamán minden esetben eredményre vezetnek, de ez nem jelentene problémát, hiszen a határidő a jövő év május elseje, amikor hazánk az Európai Unió tagjává válik. A képviselő emlékeztetett arra: a kormány és a parlament feladatköréről a Fidesz úgy véli, minden olyan kérdésben, amely törvényi szintű szabályozást igényel, a kormánynak tájékoztatnia kell az Országgyűlés illetékes bizottságát. Amennyiben a testület úgy dönt, hogy egy konkrét ügyben saját álláspontot fogalmaz meg, azt a kormánynak figyelembe kell vennie az unióval történő megállapodásban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.