Prágai elnökkeresés

Somogyi Mátyás
2003. 01. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívül zsúfolt programja van ezekben a napokban az államfői posztjáról véglegesen február 2-án távozó Václav Havelnak. Kedden a két szomszéd, Ausztria és Lengyelország államfőit fogadta búcsúebéden, szerdán az egykori társállamba, Szlovákiába utazott, ma pedig az ír miniszterelnök vizitel nála, s este részt vesz a tiszteletére a nemzeti színházban rendezett búcsúesten. Vasárnap este az államfő tévébeszédben vesz búcsút az állampolgároktól.
Mindeközben a kormánykoalíció pártjai azt mérlegelik, kit is jelöljenek az esetleges harmadik államfő-választási fordulóban a köztársasági elnöki tisztségért folyó versenybe. A balközép kabinet pártjai – a Cseh Szociáldemokrata Párt, a KDU-Csehszlovák Néppárt, valamint a Szabadság Unió-DEU vezetői kedden csupán abban tudtak megállapodni, hogy három héten belül kísérletet tesznek olyan személyiség jelölésére, akit a törvényhozásban minden kormánypárti képviselő és szenátor támogatna. Ha a kormánypártok képtelenek lennének megtalálni a többség számára elfogadható személyiséget, akkor – nyilatkozta Petr Mares, a Szabadság Unió-DEU újdonsült elnöke – nincs értelme megrendezni a harmadik fordulót, ehelyett hozzá kellene látni a közvetlen választás előkészületeihez.
Különösen a szociáldemokraták okozhatnak az államfőkeresés során gondot, hiszen a legerősebb kormánypárt eddig sem volt képes jelöltjeinek egységes támogatására. Ezért Stanislav Gross belügyminiszter, a párt alelnöke azt javasolta, hogy a szociáldemokrata parlamenti frakció tartson titkos próbaszavazást, amelyből kiderülne, van-e esélye a közös jelöltnek. A kormánypártok tanácskozásain eddig közel húsz, szerintük államfőként elfogadható személyiség neve merült fel. Ám a harmadik forduló sikerében Csehországban egyre kevesebben hisznek, hiszen a Polgári Demokrata Párt (ODS) továbbra is kizárólag Václav Klaust hajlandó támogatni, aki a felmérések szerint a számításba vehető jelöltek közül a legnépszerűbb.
Eközben ötven neves cseh személyiség – művészek, tudósok, sportolók – „méltó választást” című petícióban követelték a közvetlen államfőválasztást. Az össznépi államfőválasztás feltétele az alkotmány módosítása, ami több időt venne igénybe, s így a voksolásra valamikor ősszel kerülne sor. Az új köztársasági elnök megválasztásáig az államfői jogköröket a kormányfő és a képviselőház elnöke gyakorolná.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.