Rekordhiány az államháztartásban

Az államháztartás egésze a Pénzügyminisztérium becslése szerint több mint 1600 milliárd forintos hiányt produkált 2002-ben. A pénzügyi tárca részben egyszeri hatásokkal magyarázza a horribilis hiányt, és ez évre kevesebb mint felére mérsékelné a GDP-hez mért számot.

Barát Mihály
2003. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem tízszázalékos, a bruttó hazai termékhez mért hiány keletkezett tavaly az államháztartásban – derül ki a Pénzügyminisztérium tegnap kiadott tájékoztatójából. Az államháztartás egészének hiánya – figyelembe véve a helyi önkormányzatoknál várt 40-45 milliárdos hiányt – 1616,2 milliárd forintra becsülhető, ami a GDP 9,6 százalékának felel meg. A helyi önkormányzatok nélkül számított hiány 1572,2 milliárd forintot ért el, amely az éves, módosított előirányzat 125,9 százalékát teszi ki.
A Pénzügyminisztérium szerint a GDP-hez mért hiányból 3-3,5 százalékpontnyi egyszeri hatásokkal magyarázható, így a rendkívüli tételek nélkül számított deficit 5,5-6 százalékos lehet. (A középtávú gazdaságpolitikai programban meghatározott célkitűzés szerint ezt az arányt ez év végére 4,5 százalékra mérsékelné a kormány.)
A központi költségvetés múlt évi hiánya 1474,7 milliárd forint volt, ami az előirányzat 121,1 százalékának felel meg. Az adóbevételi előirányzatokat jellemzően sikerült teljesíteni, csak az általános forgalmi adónál mutatkozott némi elmaradás. A kiadások az előirányzatot 6,1 százalékkal haladják meg: ezek közül jelentősebb mértékben a gazdálkodó szervezetek támogatásai lépték túl az eredeti keretet, és az előzetesen számítottnál jóval nagyobbak voltak a központi költségvetési szervek kiadásai is. Az elkülönített állami pénzalapok – a múlt évre jóváhagyott 2,2 milliárd forintos hiánynyal szemben – év végén 1,4 milliárdos többletet könyveltek el, amely a Központi Nukleáris Pénzügyi Alap hatmilliárdos többletéből és a Munkaerő-piaci Alap 4,6 milliárdos hiányából tevődött öszsze. A tb-alapok 98,9 milliárd forintos negatívummal zárták a tavalyi évet: a hiány mértéke a Nyugdíj-biztosítási Alap esetében 12,5 milliárd forint, az Egészségbiztosítási Alapnál pedig 86,4 milliárd forint volt. A kiadási oldalon az Egészségbiztosítási Alap pénzbeli ellátásaira fordított összegek jelentősen növekedtek, ezek közé tartozik többek között a táppénz, illetve a gyermekágyi segély is. A helyi önkormányzatok 44 milliárdra becsült hiánya 38 milliárd forinttal nagyobb az előirányzatnál: ez az eltérés a PM szerint leginkább a választási évvel magyarázható, hiszen ilyenkor általános a felhalmozási kiadások növekedése, amihez az önkormányzatok tartalékaikat, privatizációs bevételeiket vonják be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.