Röviden

MTI
2003. 01. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Anthraxriadó a jegybankban
Washington. Lépfene-kórokozóval szennyezett postai küldeményre bukkantak kedden az amerikai jegybank washingtoni központjának postázójában. A címzett Roger Ferguson, a bank alelnöke volt, de a levél végül nem jutott el a székházba. Mint a jegybank szóvivője elmondta, az első vizsgálat eredménye alapján „elszigetelt esetnek” tűnik a szennyezés, s a postázóban még azt sem tudták megmondani, melyik beérkező küldeményből származott a laborba küldött minta. (MTI)

Elutasított kínai kárpótlási kereset
Tokió. Egy japán bíróság szerdán elutasította azt a 132 millió jenes (1,1 millió dolláros) kárpótlási keresetet, amelyet a II. világháború idején egy japán nikkelbányában dolgozó kínai kényszermunkások nyújtottak be. A kiotói törvényszék elismerte ugyan, hogy a japán állam és a Nippon Jakin Kogjo cég 1944-ben kényszermunkásrendszert hozott létre, de úgy vélekedett, hogy a kártalanítás már elévült, mivel a japán polgári törvénykönyv szerint húsz éven belül kell a keresetet bíróság elé terjeszteni. (MTI)

Hazaárulási per Prágában
Prága. Újabb hazaárulási per kezdődött Karel Hoffmann, az egykori Csehszlovákia Kommunista Pártjának volt magas rangú vezetője ellen. Hoffmannt azzal gyanúsítják, hogy 1968. augusztus 20-án éjjel kikapcsoltatta a központi televízió és rádió műsorait sugárzó hálózatot, hogy megakadályozza a Varsói Szerződés csapatainak csehszlovákiai bevonulásáról szóló objektív hírek sugárzását. A ma 78 éves Hoffmann, aki 1968-ban a csehszlovák távközlési vállalat igazgatója volt, tagadta, hogy bűnös lenne, s az ellene kezdeményezett eljárást politikai pernek minősítette. (MTI)

Szerencsétlen lépés?
Budapest. A magyar külügyi szóvivő közlése szerint tévesek azok a pozsonyi információk, miszerint a szlovák külügyminisztérium hivatalos magyarázatot kért Budapesttől: a kedvezménytörvényről megkezdett egyeztetés lezárása előtt hogyan történhetett meg, hogy Esztergomban kilenc szlovákiai magyar család átvette a jogszabály nyújtotta oktatási támogatást. Tóth Tamás annak kapcsán beszélt erről az MTI-nek, hogy a magyarigazolványok ügyében illetékes szlovákiai tájékoztató irodákat működtető polgári társulás elnöke, Mézes Rudolf szerint politikailag szerencsétlen lépés volt a támogatások átadása, amit állítólag nehezményezett Pozsony is. (MTI)

Magyarokon spórol a szlovák vasút
Pozsony. Huszonöt személyforgalmi szárnyvasutat szüntetett meg tegnapi döntésével a szlovák kormány, jóllehet, az érintett – jelentős részben magyar nemzetiségű – térségek lakossága már előzetesen hangot adott annak, hogy a tervezettel nem ért egyet. A szárnyvasutakat üzemeltető vasúti társaság (ZSSK) az intézkedés nyomán évi 470 millió korona költségmegtakarításra számít. A tervek szerint a Révkomárom– Gúta, a Vágsellye–Negyed, Léva–Párkány, Pelsőc–Rimamurány, Tőketerebes–Varannó, Losonc–Kalonda, Rozsnyó– Dobsina, Szepsi–Mecenzéf, a Poltár–Rimaszombat, valamint a Nagyapos–Bánóc között közlekedő szárnyvasutak is megszűnnek. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.