Tovább vizsgálják a veszélyes iszapot

2003. 01. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Bálint Analitika nevű cég is megvizsgálja a napokban a hajdúböszörményi Kovács Albert utcában évek óta tárolt huszonhat tonnányi veszélyes hulladékot – tudta meg lapunk. A 181 hordónyi galvániszap elemzésére a tulajdonos, Fehér István kérte föl tegnap az ország egyetlen – környezetvédelmi analitikai – EU-akkreditált laboratóriumát, hogy eloszlassa a bulvársajtóban megjelent sugárzásveszélyről szóló rémhíreket.
Megírtuk: Fehér István legalább hat éve tárolta a galvániszappal és akkumulátorolajjal teli hordókat saját birtokán. Nemrégiben két közelben lakó férfi gyors lefolyású rákban hunyt el, és fölvetődött, hogy haláluk összefügghet a veszélyes anyagokkal, de a Tiszántúli Környezetvédelmi Felügyelőség (TIKÖFE) mintavételei és a Hajdú-Bihar megyei katasztrófavédelem háttérsugárzás-mérései kizárták ezt. A TIKÖFE január 31-ig adott határidőt a hulladék elszállítására Fehérnek, aki közölte: a Bálint Analitika nyilvános vizsgálata után ezt teljesíti, már ki is fizette a Kristály 99 Kft.-nek a szállítást és a raktározást. (Úgy tudjuk, a hordók a Borsod megyei Szuhogyra, a Hungaropec Rt. telepére kerülnek.) A tulajdonos hozzáfűzte: a helyieket remélhetőleg megnyugtatja majd a független laboratórium elemzésének eredménye.
Csáki Roland, a Greenpeace kampányszervezője elmondta: szeretnék, ha a Bálint Analitika mintát venne a transzformátorolajból is, mert előfordulhat, hogy rákkeltő anyagot tartalmaz. Érdemes lenne megvizsgálni, hogy a hordókból szivárgott-e veszélyes anyag a talajba – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.