Sipos Béla, a vállalkozó magyarországi ügyvédje lapunknak elmondta: elképzelhető, hogy Márai lakhelyelhagyási tilalmát a bíróság februárban feloldja, így a vállalkozó hazalátogathat Magyarországra. De itthon is tárgyalás várja majd, ugyanis a Tasnádi-ügyben hatodrendű vádlottként minősített sikkasztással és devizabűntettel vádolták meg, amelynek tárgyalását a bíróság elkülönítette az alapügytől, mivel Márait időközben előzetes letartóztatásba helyezte a német hatóság. A Pest Megyei Bíróság várhatóan február-március környékén tűzi újra napirendre Márai ügyét. Sipos Béla elmondta: a bíróság már csak egy szakértői véleményre vár, utána kitűzi a tárgyalást. Márai több száz milliós zár alá vett magyarországi vagyonát a német hatóságok még nem oldották fel, erre valószínűleg csak az eljárás jogerős befejezése után nyílik lehetőség – nyilatkozta az ügyvéd.
Mint arról lapunk elsőként számolt be: a kölni bíróság Márai Péter ügyében két magyar vádlottat bűnösnek mondott ki, amiért Harmat Imrét egy, Katona Sándort másfél éves börtönbüntetésre ítélte. A vádlottak fellebbeztek a döntés ellen, így az nem jogerős. Tavaly november 21-én az elsőrendű vádlottat, Márai Pétert a bíróság kiengedte az előzetes letartóztatásból. Erre a lépésre a bíróság elnöke nehezen szánta rá magát, csak a védők második beadványa után hagyhatta el a magyar üzletember a Köln-Ossendori fegyházat.
Márai védője, Knut Marel akkor lapunknak elmondta, a vállalkozó szabadlábra helyezésének fő oka, hogy az ellene felhozott vádak bizonyítása nem volt átfogó és meggyőző. Hozzátette: a vámhatóság munkatársai felületesen dolgoztak, és ennek megfelelően a bíróság pótnyomozást rendelt el. Márai két magyar vádlott-társa viszont, taktikai megfontolásból, több pontban beismerő vallomást tett, hogy ezzel könnyítsenek helyzetükön. Ennek köszönhették ügyük gyors lezárását. A bíróság akkor leválasztotta a per Máraira vonatkozó részét, és elkülönítette a lezártaktól.
Knut Marel úgy vélekedett: aligha kerül sor arra, hogy Márai végül büntetlen polgárként hagyja el a bíróságot. A védelmével megbízott jogászok elsősorban azt akarják elérni, hogy a legsúlyosabb vádpontot sikerüljön megcáfolniuk. Az ügyvéd szerint több magyar tanút is kihallgat majd a kölni bíróság, a per tehát elhúzódhat.
Kényszersorozás Ukrajnában: lapáttal próbálták elűzni az emberrablókat
