Optimista vagyok, és nem hiszem, hogy a lengyelek lennének azok, akik a referendumon nemmel szavaznak majd az európai uniós csatlakozásra – jelentette ki Budapesten magyar újságíróknak nyilatkozva Danuta Hübner lengyel Európa-ügyi miniszter. Lengyelországban az ügydöntő népszavazás dátuma még nincs rögzítve, a parlament jelenleg az új törvény átdolgozásán fáradozik. – Meggyőződésem, hogy a csatlakozási szerződés aláírása után, amilyen hamar csak lehet, meg kell tartani a referendumot – jelentette ki a miniszter asszony, aki mindamellett úgy vélte, hogy a voksolásra június 8. előtt (melyet eddig a lengyel szavazás lehetséges dátumaként emlegettek) valószínűleg nem kerül sor. Danuta Hübner az egyik legnagyobb problémának a választási részvételt nevezte, mint mondotta: Lengyelországban nincsenek hagyományai a népszavazásoknak, és az utóbbi években az emberek gyakorta nem mentek el voksolni. Ahhoz egyébként, hogy a lengyel referendum érvényes legyen, a választásra jogosultak legalább a felének le kell adnia szavazatát.
A miniszter utalt arra is, hogy a legfrissebb felmérések szerint lényegesen megnőtt – 60 százalék körül mozog – azok aránya, akik tájékozottnak érzik magukat az unió ügyeit illetően. Ugyanakkor úgy vélte, hogy a társadalomban megtalálható félelmek egy része az információ hiányára vezethető vissza. Elmondta: az euroszkeptikusok – akik főként a nemzeti szuverenitás és a kulturális identitás elvesztésétől, valamint a túl magas költségektől tartanak – meglehetősen erősen hallatják hangjukat Lengyelországban, s mint a miniszter asszony kifejtette, biztos, hogy az uniós népszavazás előtt intenzív információs kampányra lehet számítani a részükről. Hozzátette azonban azt is, hogy ezeknek a pártoknak köszönhetően valódi vita bontakozott ki Lengyelországban az EU-csatlakozásról.
Az ellenzék egyébként azt hangoztatja, hogy a kormány – tekintettel az EU-népszavazásra – szándékosan késlelteti egynémely kényes törvény reformját. Lapunk felvetésére Danuta Hübner elmondta: valóban azt vetik a kabinet szemére, azért nem nyúl például az abortusztörvényhez vagy a közpénzek reformjához, mert ezzel csökkenne az EU-csatlakozás támogatottsága a lakosság körében. – Sok ilyen híresztelés van. Mint mondhatnék erre? Azt, hogy ez nem igaz – szögezte le a miniszter, hozzátéve, hogy a reformokat mihamarabb végre akarja hajtani a kormány.
Váratlanul alakult a Tour királyetapja, a bajnok mutogatva adta fel a versenyt
