Megközelítőleg száz milliméternyi csapadék hullott hó formájában az országban – tájékoztatta lapunkat Korompay András, az Országos Vízügyi Főigazgatóság felszíni vizek főosztályának vezetője. Elmondta: a Duna vízgyűjtő területén a hóban tárolt vízkészlet negyven százalékkal több az ilyenkor szokásosnál. Sokkal rosszabb a helyzet a Tisza vízgyűjtő területén, ahova az átlagos csapadékmennyiség duplája hullott januárban és február elején. Korompay kiemelte: jelenleg nincs belvízveszély, de ha hirtelen kezdődik a felmelegedés, akkor a főcsatornák nem bírják elvezetni a sok olvadékot, és komoly belvizek alakulhatnak ki. Becslések szerint így akár száz-kétszázezer hektárt is elboríthat a belvíz. Négy éve, az 1999-es nagy belvizek idején négyszázötvenezer hektár került víz alá.
Korompay szerint árvízvédelem szempontjából kedvező, hogy a Tisza alacsony vízállásnál fagyott be. Több mint száznegyven kilométer hosszúságban borítja 5–15 centiméteres jégpáncél a folyót, a torlódott jég vastagsága néhol eléri a másfél métert is. Gyors olvadásnál a feltorlódó jég elzárhatja a medret, a vízszint ezáltal több méterrel megemelkedik, és elönti a hullámteret. A Bodrog tokaji torkolatánál három, Tiszalöknél két jégtörő hajó áll készenlétben – tette hozzá.
Egyelőre nincs ár- és belvízveszély a Felső-Tisza vidékén, de enyhüléskor számítani lehet nagyobb árhullámra – erősítette meg Pados Imre, az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság védelemvezetője. Hozzátette: a napokban üzembe helyeztek néhány szivattyútelepet az olvadék elvezetésére, és ezzel egy időben megkezdték a vízelvezető főcsatornák megtisztítását a hótorlaszoktól.
Magyar Péter egy újságíró kezére csapta a kocsiajtót - videó