Felértékelődhet a piac

Érdektelenség és pesszimizmus volt érezhető tegnap a tőkepiacokon, a befektetőket már semmi sem foglalkoztatja, csak az ENSZ BT Irakkal kapcsolatos határozata, illetve az annak betartásáról szóló bejelentés. A piacok felkészülve várják a háborút, de az esetleges következményeket továbbra sem tudják megjósolni az elemzők.

2003. 02. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyes gazdasági szakemberek az amerikai gazdaság számára üdítőnek találnának egy gyors lefolyású iraki beavatkozást, míg mások – a többség – a háborút végzetesnek, a gazdaság és a vállalatok számára negatív lefolyásúnak nevezik. A befektetők az elemzések között válogatva nem igazán tudják eldönteni, hogy érdemes-e a portfólióikat feltölteni, vagy sem. Ezt az ideges, iránytalan hangulatot jelezte tegnap a tokiói börze 0,6 százalékos emelkedése, és az európai, valamint amerikai tőzsdék gyengélkedése is. Az európai parketteken az eurózónán belüli 2002-es folyómérleghiány és az amerikai vállalati eredmények voltak meghatározók, amikor a spekulánsok az eladás mellett döntöttek. A nap egyik legfontosabb eseménye az volt, hogy a holland Ahold nevű kiskereskedelmi lánc az elmúlt két évben jobb eredményeket közölt, mint a valóság. Az európai cégeket tavaly kevésbé érintette a könyvelési botrány, de elemzők már korábban rámutattak, hogy az USA után következhetnek az európai és az ázsiai kreatívkönyvelés-botrányok. Az Ahold részvényei tegnap 61 százalékkal zuhantak.
A tengerentúlon is – az európai börzékhez hasonlóan – csökkenő irányt vettek az árfolyamok. Az USA apadó fűtőolajkészletei, a Lowe’s csökkenő eredménye, valamint az Ahold könyvelési csalása negatív irányba tolta a tőzsdei kurzusokat. Budapesten az átlagosnál optimistábbak voltak a befektetők, a BUX nyitáskor 25 pontos emelkedést jelzett, és ezt a növekményt zárásra 28 ponttal tudta felülmúlni. A kereskedés végén a magyar tőzsdeindikátor 7359,66 ponton állapodott meg, ami 53,7 pontos emelkedésnek felelt meg. A forgalom 6,5 milliárd forintra nőtt, amit elemzők a magyar tőzsde alulértékeltségével magyaráztak. A nap nyertese az OTP papírjai lettek 2,2 százalékos drágulásukkal, ezt követték a Richter részvényei 1,5 százalékos felértékelődéssel, a többi vezető részvény ára egy helyben topogott. A kárpótlási jegyek értéke a növekedési trend ellenére 2,7 százalékkal gyengült.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.