Párhuzamosan a német kormány Irakkal és az Amerikai Egyesült Államokkal szemben tanúsított külpolitikájával a közgazdászok is a háború elhalasztására és a békés rendezésre hívják fel a figyelmet. A legnevesebb gazdasági szakértők, a „gazdasági bölcseknek” tituláltak, akik a berlini kormány számára adnak iránymutatást, ezúttal az iraki háború kitörését követő gazdasági állapotokról adtak igen pesszimista jelentést.
Míg Greenspan FED-elnök óvakodott a kényes geopolitikai helyzet értékelésétől és a jóslattételektől, addig a német vezető közgazdászok élesen kirajzolták a közel-keleti háború esetén kialakuló gazdasági problémákat. A Die Welt cikkében Wolfgang Wiegard, a „bölcsek” vezetője azt nyilatkozta, hogy a legrosszabb esetben világméretű recesszió várható. A háború gazdasági hatásait csak a katonai hadműveletek hossza határozhatja meg, de Wiegard szerint ha az USA által jósolt kéthetes lefolyású lesz az akció, akkor „olcsón megússza” a világ a következményeket.
A gazdasági szakember azonban a gyors lefolyású háborút nem látja lehetségesnek, így a német államháztartási deficit meg fogja haladni az Európai Unió által megkövetelt GDP-szintet. Az olajár drágulása Wiegard szerint komoly hatást gyakorol a német gazdaságra, hiszen a nyersanyag ára hordónként akár a 100 dollárt is elérheti.
Ugyan megígérte, de Magyar Péter nem jelentett be semmit