Szinten maradt a BUX

Csökkenéssel indult a keddi tőzsdei kereskedés, a pesszimizmust a francia ipari termelés visszaesése és azok a vélemények okozták, amelyek Németország költségvetési hiányának túlzott mértékű növekedéséről szóltak.

2003. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gerhardt Schörder szerint az uniós normáknak megfelelő három százalékot meg nem haladó költségvetési deficitet tartani tudják. Elemzők viszont nem annyira optimisták, mint a kancellár, szerintük Németország miatt az Európai Unió már így is visszafogni kényszerül gazdasági növekedési kilátását.
A tőkepiacok lejtmenetéhez az is hozzájárult, hogy a British Petrol (BP) Oroszországban terjeszkedik. A befektetők a BP üzletéről azt mondták, hogy az igen kockázatos, hiszen eddig multinacionális olajtársaság az orosz piacon a mostanihoz hasonlóan nem volt jelen. A BP kurzusa tegnap az emelkedő olajárak ellenére közel két százalékkal gyengült. Hasonló eladói hullám övezte az osztrák OMV részvényeit is, mivel az elemzők a kelet-európai terjeszkedésről úgy nyilatkoztak, nem biztos, hogy megéri azt az árat amit kifizetnek érte. Az OMV hétfőn bejelentette, hogy a BP-től 377 millió euróért 313 benzinkutat – ezen belül 247 németországit, 55 magyarországit és 11 szlovákiait –, továbbá egy bajorországi finomítócsoportban és egy kőolajvezetékben való részesedést vásárolt.
Az európai piacok gyengülésével párhuzamosan csökkenéssel nyitottak az amerikai tőzsdék is. A tengerentúlon a Coca-Cola közölte, hogy a tavalyi eredményei a vártaknál gyengébbek lettek, a csökkenés következtében az USA-ban és Németországban összesen 1900 dolgozót kényszerülnek elbocsátani. A Coca-Cola a tavalyi évre vonatkozóan 37 centes részvényenkénti nyereséget produkált szemben a várt 38-42 centtel.
A Budapesti Értéktőzsdén tegnap 5,1 milliárd forintos forgalom mellett kereskedtek a brókerek. A BUX a kereskedés teljes egészében előző értéke alatt mozgott, így záráskor 12 pontos csökkenéssel fejezte be a napot. A vezető részvények közül a Richter és az OTP drágult, míg a Matáv és a Mol gyengült. A 120 forintos részvényenkénti osztalékot fizető Egis papírjai 750 forinttal értékelődtek le. A forint záráskor 11,29 százalékon, a sáv erős oldalán állt, ez 10 bázispontos emelkedésnek felelt meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.