Csaknem háromszázan haltak meg eddig az atípusos tüdőgyulladásban (SARS) világszerte , a fertőzöttek száma pedig az ötezerhez közelít. A kór már 26 országban bukkant fel.
Roy Anderson, a londoni Imperial College professzora közölte: a Hongkongból származó legfrissebb adatok elemzése azt mutatja, nem helytálló az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése, amely szerint a fertőzöttöknek csak 4–6 százaléka esik áldozatul a vírusnak. A halálozási arány 8–15 százalék is lehet – adta hírül a BBC. Gro Harlem Brundtland, a WHO vezetője a BBC-nek nyilatkozva azt mondta: a XXI. század első világjárványával állunk szemben. Brundtlandt figyelmeztetett, hogy védőoltás és gyógyszer híján világméretű együttműködés szükséges a járvány megfékezéséhez, mert beláthatatlan következményekkel járhat, ha a SARS eléri Afrika fejletlen országait is.
Az egyre aggasztóbb kilátások miatt mind több a korlátozás a kórral leginkább fenyegetett országokban. A kínai fővárosban, ahol már csaknem ezer megbetegedésről és 56 halálesetről számoltak be az egészségügyi hatóságok, az iskolák átmeneti bezárása és több kórház zár alá helyezése után most a szórakozóhelyek működését is felfüggesztették. Bezárták a könyvtárakat, és a kínai főváros egyik legnagyobb egyetemét is. A váratlan intézkedés miatt sokan bent rekedtek az épületben, mert nemcsak bemenni, hanem onnan kilépni is tilos. Pekingben a házasságkötések is szünetelnek, az önkormányzat nem vesz fel újabb előjegyzéseket. A CNN információi szerint Peking külvárosában egy 98 hektáros területen alakítottak ki karantént. Kínának – ahol tegnapi adatok szerint 131-en haltak meg, s a betegek, illetve a SARS-gyanús esetek száma már csaknem 4500 – George W. Bush amerikai elnök minden szükséges segítséget felajánlott a járvány elleni küzdelemhez.
Tajvanon, ahol a hét végén első áldozatát szedte a kór, s a tajpeji Ho Ping kórházban terjed a vírus, úgy döntöttek: mostantól nem engedik a szigetre lépni azokat a külföldieket, akik a WHO által fertőzöttnek nyilvánított területekről érkeznek, az onnan hazatérőket pedig tíz napra, a SARS lappangási idejére vesztegzár alá helyezik. Szingapúrban, miután húsz a halálos áldozatok és csaknem kétszáz a betegek száma, mától sok piac nem nyithat ki. A Fülöp-szigeteken Gloria Arrayo államfő börtönbüntetést helyezett kilátásba azoknak, akik nem tartják tiszteletben az óvintézkedéseket.
Tizennégy ázsiai ország egészségügyi miniszterei a Kuala Lumpurban a hét végén megkezdődött tanácskozásukon egyetértettek Malajzia szakminiszterével, aki szerint hatásosabb megelőző intézkedések szükségesek. Így a repülőtereken, a pályaudvarokon, a kikötőkben és a határállomásokon kötelezővé kell tenni a szűrővizsgálatot azoknak is, akik nagyobb utazásra indulnak.
***
Újabb titokzatos vírus.
Vietnamban már 38 gyermek halálát okozta egy három hónappal ezelőtt felbukkant ismeretlen betegség, amely az esetek 70 százalékában egy nap alatt végzett a fertőzöttekkel. A betegség első jele a magas láz, később pedig a test görcsös rángatózásba kezd. A WHO szerint kizárt, hogy a kórnak köze van a SARS-hoz. (MTI)
Súlyos bántalmazás ért egy zsidó származású férfit Olaszországban
