A magyar villamosenergia-rendszer igénye a megelőző évhez viszonyítva tavaly több mint egy százalékkal nőtt, főleg a hidegebb téli időjárásnak és az egyre nagyobb kapacitást igénylő nyári légkondicionálásnak köszönhetően. A Magyar Villamos Művek (MVM) Rt. áramszolgáltatók felé történő értékesítésből származó árbevétele több mint 361 milliárd forint volt. Az összesen 34,7 terrawattóra értékesített árammennyiség 1,4 százalékos növekedést jelentett 2001-hez képest – tudtuk meg Müller Mihály kommunikációs vezetőtől. Mint mondta: az MVM nagykereskedelmi tevékenysége keretében értékesített villamos energia döntő részét a hazai közcélú erőművektől vásárolta. A hatályos árszabályozás anomáliái miatt a vásárlási átlagár kilowattóránként csaknem 35 fillérrel volt magasabb az értékesítési árnál. Mindezek miatt a társaság alaptevékenysége, vagyis a villamos energia belföldi nagykereskedelme a hatósági árszabályozás következtében veszteséges volt. Tavaly emiatt a társaság ebből származó kiadásai több mint 30 milliárd forinttal haladták meg bevételeit. Az MVM költségcsökkentést célzó belső intézkedései, illetve eseti külkereskedelmi ügyletei, valamint eredményes pénzügyi tevékenysége is csak részben ellensúlyozta az árszabályozás okozta veszteséget. Mindezek miatt is a villamos energia külkereskedelme kiegészítő, de egyre jelentősebb szerepet töltött be a társaság energiamérlegében.
Müller Mihály szerint a 200 milliárd forint jegyzett tőkéjű MVM jelentős befektető a hazai villamos energetikában. A cég nyolc, a villamos iparban tevékenykedő társaságban rendelkezik részesedéssel, melyek összértéke 154 milliárd forint. A cégcsoport tulajdoni körében bekövetkezett legfontosabb változás, hogy a rendszerirányító (Mavir Rt.), mely korábban az MVM leányvállalataként működött, az új villamosenergia-törvény által megszabott versenypiaci működésre való felkészülés jegyében 2002. február 1-jétől a gazdasági tárca felügyelete alá került. Tavaly szeptemberben 50 millió forint alaptőkével megalakították az MVM Partner Energiakereskedelmi Rt.-t, hogy minél jobban kihasználhassák a hazai versenypiac adta lehetőségeket. A januártól már versenypiaci keretek között működő MVM jogosult a villamos energia közüzemi nagykereskedelmére és a villamos energia átvitelére. Ezen túlmenően megszerezte a határkeresztező szállításra vonatkozó tevékenységi engedélyt is.
Müller Mihály nagyon fontosnak nevezte, hogy az MVM a nehéz gazdálkodási körülmények között is eleget tett ellátási kötelezettségének, folytatni tudta a villamosenergia-rendszer üzembiztonsága és korszerűsítése érdekében megkezdett fejlesztéseket. A társaság tavaly összesen 14,5 milliárdot fordított a fejlesztésekre. Megkezdődtek a Békéscsaba–Sándorfalva, illetve a Paks–Pécs 400 kilovoltos távvezetékek létesítési munkái, és további felújítások történtek az átviteli hálózaton. Az MVM elnyerve a Miskolc távhőellátásának korszerűsítésére kiírt pályázatot, jelentős beruházásokat hajtott végre a korszerű, kapcsolt hő és villamos energia termelésére alkalmas gázmotoros egységek létesítésével, amelyek a jövő hónaptól már működnek. Folytatódott a távközlés területén megkezdett beruházás is, melynek célja, hogy az MVM országos lefedettségű villamos hálózatának nyomvonalán optikai szálas távközlési hálózat jöjjön létre, mely nemcsak az energiarendszer üzemeltetésének telekommunikációs igényeit képes kielégíteni, hanem a szabad kapacitások révén a távközlési piac más szereplői számára is biztosíthat szolgáltatásokat. A műszaki fejlesztésekhez képest kisebb, de az MVM számára meghatározó jelentőségű fejlesztési projekt volt tavaly a piacnyitási felkészülés. A cégcsoport létrehozta lekötött többletkapacitásainak értékesítésére, illetve az esetleges hiányainak beszerzésére az MVM Piactér elnevezésű internetes hirdetőtáblát, mely transzparens módon valamennyi piaci résztvevő számára rendelkezésre áll.
Rétvári Bence: Magyar Péter fejezze be az álhírgyártást!