Szankciók és új hiba az erőműben

A május 3-i rendellenesség miatt az erőmű négy alkalmazottja részesült szankciókban. Naponta többször elromlik az atomerőmű veszélyes tisztítótartályánál egy mérőműszer, de a vezetőség csak a napokban gondoskodott a cseréjéről.

Munkatársainktól
2003. 05. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Naponta többször elromlik a neutronok számát mérő, úgynevezett fluxusmérő műszer a paksi atomerőmű 2-es blokkjának sérült fűtőelemeket tartalmazó tisztítótartálya mellett. Ezért a napokban gondoskodtak egy újabb berendezés telepítéséről – tudtuk meg. Értesüléseink szerint a tisztítótartály belsejében nem alkalmaznak hőmérő műszert, így az erőmű vezetésének állításával ellentétben jelenleg kérdéses, hogy teljes mértékben ellenőrizni tudják a belső folyamatokat. Kováts Balázs szóvivő cáfolta, hogy meghibásodott volna műszer a 2-es blokkban.

Azt elismerte, hogy a tartály belsejében nem méri külön berendezés a hőmérsékletet. Állítása szerint a tartály fölé belógatott mérőeszközök elegendők a biztonság megőrzéséhez. Lux Iván, az Országos Atomenergia Hivatal műszaki főosztályvezetője lapunkkal közölte: biztos abban, hogy újabb műszer nem romlott el az erőműben, legalábbis a hivatalt nem értesítették a fluxusmérő meghibásodásáról.
A technológiai menetrendtől való eltérés eredményeként kialakult május 3-i rendellenesség miatt az erőmű vezérigazgatója tegnap viszszavonta Tilky Péter vegyészeti főosztályvezető és Tóth János biztonsági főosztályvezető megbízatását, illetve fegyelmi eljárásban részesített egy technológust és egy ügyeletes mérnököt.
Kocsis István, az erőmű vezérigazgatója elismerte: jelenleg csak a tartály felső részében tudnak vizuális kamerával tájékozódni, de a Paksi Atomerőmű vezetése tárgyal olyan technológiai berendezés beszerzéséről, amellyel mélyebb rétegekbe is betekinthetnek. Kocsis leszögezte: a rendszer hőmérsékletének stabilitását öt független szivatytyú biztosítja, amelyekből egy is képes ellátni hűtési feladatát, így láncreakciós veszély nem áll fenn. A vezérigazgató szerint a fűtőelemek tisztítását végző francia–német vállalatot terheli a felelősség az áprilisi súlyos üzemzavarért, emiatt a Paksi Atomerőmű kártérítési igényével hamarosan megkeresi a Framatome-ot. Tavaly 49 millió forintért bővítették az atomerőmű biztosítását üzemzavar esetére, így most 1,3 milliárdot igényelhetnek a biztosítótól is – tette hozzá.
A vezérigazgató nem érzi saját személyes felelősségét, mert a tisztítást végző céget nem ő választotta ki. Az atomerőműnek vasárnapig kell elküldenie jelentését az OAH-nak az áprilisi üzemzavar ügyében. A jelentésben megvizsgálják, hogy történt-e tervezési, üzemeltetési, szerelési hiba, esetleg személyi mulasztás – mondta el Kocsis István. Azzal kapcsolatban, hogy orosz szakértők szerint a fűtőanyag-kazetták mozgatásakor többször is megsértette a vonatkozó normákat, mert nem konzultált az új tisztítási technológia alkalmazásakor a gyártókkal, a vezérigazgató azt közölte: az egyeztetést az atomerőmű a gyártóval végrehajtotta, anélkül be sem tudta volna nyújtani az engedélykérelmet az OAH-hoz.
Az Országos Atomenergia Bizottság elnökeként az ország lakosságának biztonságáért és a biztonságos energiaellátásért felelek – nyilatkozta Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter. Hozzáfűzte: a vezérigazgató visszahívása egyelőre fel sem merült.
A miniszter tegnap átadta megbízólevelét Aszódi Attilának, a nemrég kinevezett miniszteri biztosnak, aki hangsúlyozta: azért vállalta a kihívást jelentő feladatot, hogy mind a magyar, mind az európai atomenergetika érdekében az üzemzavart minél hamarabb felszámolják, és a 2-es blokk újra üzembe állhasson. Hozzátette: a kárelhárítás elvégzése akár egy-másfél évig is eltarthat.
A miniszteri biztos kinevezése egyértelmű bizonyítéka annak, hogy a kormány – a négy hete tartó bakizás, félretájékoztatás és fejetlenség tétlen szemlélése után – végre bizalmatlanságot szavazott az atomerőmű vezetésének – jelentette ki Koltai Tamás, a Fidesz Tolna megyei elnöke. Szerinte a rend helyreállítása érdekében a miniszteri biztost fel kellene ruházni a szükséges jogi eszközökkel, és korlátozni kellene az alkalmatlan vezetők döntési jogosítványait. Közben huszonhárom környezetvédő szervezet állásfoglalást adott ki a paksi üzemzavar ügyében, amelyben követelik, hogy a kormány a tisztítótartály-baleset kivizsgálását vegye ki a berendezés üzemeltetési engedélyét kiadó Országos Atomenergia Hivatal kezéből. Az aláírók elengedhetetlennek tartják, hogy az ügy tisztázását az OAH-tól és Pakstól teljesen független, az EU vagy ENSZ megfelelő szakmai testülete által irányított eljárásban végezzék el.
***
Sugárterhelés és víz. A napi ellenőrzési szintet meghaladó sugárterhelést kapott a Paksi Atomerőmű Rt. egyik alvállalkozó cégének munkavállalója az atomerőműben tegnap – tudatta péntek este Kováts Balázs a távirati irodával. Közlése szerint az elektromos dózismérő adatai azt mutatták, hogy a dolgozó a napi ellenőrzési szintet négy százalékkal meghaladó sugárterhelést kapott. Kováts Balázs beszámolt arról is, hogy csütörtökön 10 centiméteres vastagságban vizet találtak a 2. blokk reaktorközeli, csak speciális anyagvizsgálatokkor használt helyiségének padlóján.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.