Civil segítség a gazdáknak

Elégtelennek és egysíkúnak tartja a hazai agrárgazdálkodók tájékoztatását a Magyar Madártani Egyesület és a WWF Magyarország is. Véleményük szerint kellő ismeretek átadásával megtöbbszörözhetők lennének az unióban az agrár-környezetvédelemre elnyerhető pénzek. A szervezetek készítettek egy kiadványt is a gazdálkodók számára, amellyel a gazdálkodás eredményességét alapvetően befolyásoló támogatási, pályázati források minél eredményesebb kiaknázásához szeretnék hozzájárulni.

2003. 06. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Agrár-környezetvédelmi mintaterületet mutatott be május közepén Csákváron, a Vértes hegység lábánál két természetvédelmi szervezet. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Természetvédelmi Tanácsadó Szolgálata (MME TTSZ) és a WWF Magyarország a bemutatóval azt akarta, akarja elősegíteni, hogy az agrár-környezetvédelmi programokhoz a gazdálkodók minél több anyagi és szellemi forrást szerezhessenek, ezért felhívják a figyelmet a gazdálkodók tájékoztatásának fontosságára az EU-csatlakozás őket érintő kérdéseiről. A szervezetek ugyanis hiányosnak és egyoldalúnak tartják a mezőgazdasági tárgyalásokról napvilágot látott információkat. Szerintünk nemcsak a területalapú kifizetésekről kellene a híradásoknak szólniuk, hanem a vidéken élők szociális és környezeti hátterét megteremtő vidékfejlesztési támogatásokról is – hangsúlyozta Márkus Ferenc, a WWF igazgatója. Ha kihasználjuk a lehetőségeinket, agrár-környezetvédelmi célokra a jövő évtől az idei összeg négy-ötszöröse áll majd rendelkezésre – tette hozzá. Bár a vidékfejlesztési intézkedésekből származó pénzekhez csak pályázat útján juthatnak a gazdák, jelenleg szinte semmilyen ismeretük nincs arról, hogy mire lehet majd jelentkezni 2004. május 1-je után. A két civil szervezet ezért információs tevékenységbe fogott, amelynek részeként vállalták, hogy az ország különböző térségeiben gazdálkodói fórumokon tájékoztatást nyújtanak a mezőgazdasággal foglalkozóknak várható lehetőségeikről az unióban és az agrár-környezetvédelem jövőjéről.
A két szervezet közös füzetet is készített Unióban a természettel címmel, amelyben tájékoztatja a gazdálkodókat az EU-csatlakozás hatásairól, különös tekintettel a vidékfejlesztési támogatásokból adódó lehetőségekre. Olyan kiadványt adunk a gazdák kezébe, amellyel a gazdálkodás eredményességét alapvetően befolyásoló támogatási, pályázati források minél eredményesebb kiaknázásához szeretnénk hozzájárulni néhány gyakorlati tanáccsal – emelte ki Fülöp Gyula, az MME TTSZ agrár-környezetvédelmi tanácsadója.
A rendezvénynek a Pro Vértes Közalapítvány adott otthont, amely – az MME TTSZ szakmai együttműködésével – csaknem kétezer hektár területen végez mintaszerű agrár-környezetvédelmi tevékenységet, amelynek célja a természeti értékek megóvása mellett a természetkímélő gazdálkodás eredményeinek és tapasztalatainak bemutatása is, mind a gazdálkodók, mind pedig más érdeklődők számára. Ez a tevékenység azért fontos – mondta Szilvácsku Zsolt, az MME vezető tanácsadója, mert az európai uniós csatlakozás után is meg kell őriznünk a ma még változatos, mozaikos, ugyanakkor sok helyütt még nagyobb egybefüggő élőhelyekkel bíró hazai tájat.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.