Felvásárlásra spekulálnak

Rövid, de forró hetet tudhatnak maguk mögött a tőzsdei befektetők, a nemzetközi tőkepiacokon a nem lanyhuló drágulási hullám, míg a magyar tőzsdén a jegybanki kamatemelés ereje „izzasztotta” a spekulánsokat. A Wall Streeten a szokásos módon a makrogazdasági adatok és az Oracle–PeopleSoft felvásárlási párharca keltett nagyobb feltűnést. A rövid budapesti tőzsdei hét végül annyira nem lett rossz, mint azt kedden délután várták, mivel a BUX komoly, 3 százalék feletti árfolyamesést szenvedett.

2003. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ugyan már korábban rebesgették, hogy a jegybank a kamatemelés eszközéhez nyúlhat, amennyiben a forint túlzottan meggyengül, de a külföldi befektetők ezt a pletykát nem vették komolyan. A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának a kamatemelésről szóló bejelentését viszont már valós tényként kellett kezelni, így a hírre a spekulánsok idegesen reagáltak. Az elemzők azt nyilatkozták, hogy a devizapiaci szereplők iránytalanul „tévelyegtek”, és nem tudták, mitévők legyenek, eközben a BUX kurzusa 3,94 százalékra zuhant. A keddi gyengülést szerdán és csütörtökön emelkedő korrekció váltotta fel, míg pénteken újabb, de már enyhe gyengülés következett be.

Kamatemelési hisztéria

Lefelé mozogtak az árak a Budapesti Értéktőzsdén a múlt heti első kereskedési napon, a BUX 326,89 pontos csökkenéssel, 7965,04 ponton zárt. A forgalom 14,22 milliárd forint lett, ami az elmúlt hetek átlagának felelt meg. A kamatemelési bejelentést főként a vezető részvények szenvedték meg, a Matáv 5,01, a Mol 2,73, az OTP 4,29, a Richter 5,13 százalékkal lett olcsóbb. Az elmúlt hetekben spekulatívvá váló Egis és Antenna Hungária árfolyama is gyengült, viszont a BorsodChem és a TVK kurzusa komolyabb dráguláson esett át. Az elemzők elmondták, hogy a jegybanki döntést követve haszonrealizálás és eladási hullám indult, a befektetők elkezdték kivonni a piacról tőkéjüket, ezért gyengültek jobban a nagy kapitalizációjú vezető részvények. A BorsodChem félszázalékos drágulásáról viszont azt nyilatkozták az elemzők, hogy a piac még mindig felvásárlásra vár. A BC többségi tulajdonosai vélhetőleg a tőzsdén keresztül vásárolják a vegyipari cég részvényeit, s addig, amíg nagyobb mennyiség van piacon, nem jelentkeznek nyilvános ajánlattal. Más elemzők viszont a Zalakerámia felvásárlásával és a Mol privatizációjának közelségével magyarázzák a BorsodChem tulajdonosok visszafogottságát.
A keddi napot követve a hét közepén a BUX 0,55 százalékos pluszszal korrigálta előző gyengülését. A BÉT indexe 43,64 pontot emelkedve zárt, a forgalom 20,27 milliárd forintra nőtt, ezzel jelezvén, hogy a keddi tőkekivonást nem gondolták komolyan a befektetők. Nemzetközi tőkepiaci elemzők azt nyilatkozták, hogy míg működőtőke-beáramlásban Lengyelország, Csehország áll az élen, addig kockázati és tőzsdei befektetés terén Magyarország az első a régióban. A BÉT partnersége a német tőzsdével és a likvid piaci állapotok a Deák Ferenc utcába vonzzák a befektetőket. Az elemzők véleményüket az orosz válság kapcsán kialakult tőzsdei pánikkal és portfólió-felszámolásokkal magyarázták, akkor a BÉT nagyon komolyan állta a tőkekivételi rohamot, és nem dőlt össze, pedig hasonló esetekben a szomszédos és közeli országokban a piacok becsődöltek volna. Szerdán a trend megfordult, ezt a változást a Matáv és a Richter árfolyamában bekövetkezett változás okozta. A távközlési cég részvénye 1,68, a gyógyszergyári papírok ára 2,21 százalékkal emelkedett, a másik két vezető részvény kurzusa viszont tovább gyengült. A szakértők az enyhe emelkedést azzal magyarázták, hogy a nap elején még a keddi események hatása érvényesült, és az lefelé húzta az árakat, de később kiderült, hogy a nemzetközi parketteken – többek közt New Yorkban – az árak emelkedése nem torpant meg, így a BÉT-en az utolsó pillanatokban sikerült a BUX görbéjét átlendíteni az előző határvonal fölé.

Amerikai hatások

Minden jóravaló európai és ázsiai spekuláns reggel azzal kezdi a napot, hogy megnézi, hol zárt az S&P, a Dow Jones Industrial Average és a Nasdaq Composite, csak ezen árfolyamok tudatában issza meg első feketéjét és olvassa el az aznapi híreket. Az árfolyamok megismerése és a hírek kombinálása után jön a döntés, hogy vajon milyen részvényt vegyen az illető befektető, a tétek megtétele előtt érdemes a napi eseményekről is informálódni. A múlt héten, csakúgy, mint a többi hasonló öt kereskedési napon, az amerikai hírek komoly befolyással bírtak a piacokon. A hét elején a Federal Reserve elnöke, Alan Greenspan a képviselőház energia-és kereskedelmi bizottságában azt nyilatkozta, hogy a gázár drágulása nehézségeket okoz a gazdaságnak. A nyilatkozat után másnap a Beige Bookot (Bézs Könyv) tette közzé a Federal Reserve, melyben a jegybanki szerepet betöltő szervezet a 12 Fed-körzet májusi gazdasági állapotáról adott átfogó jelentést. Az amerikai gazdaság jórészt stagnál, ám az élénkülés bizonyos jelei tapasztalhatók. Az elemzés alapján nem kizárt, hogy az egy hét múlva esedékes nyíltpiaci bizottsági ülésen minimum 0,25, maximum 0,50 százalékos kamatcsökkentést hajt végre a Fed.

8000 pontos támaszték

Másfél százalék közeli emelkedés, majd enyhe gyengülés jellemezte az magyar tőzsdét a hét második felében. Csütörtökön a BUX 1,39 százalékkal erősödött, ezt a drágulást a Richter kivételével emelkedő vezető részvények indukálták. A forgalom 16,22 milliárd forintra csökkent. Jelentősebb drágulást az OTP- és a Matáv-papírok mutatták. A távközlési részvények 1,88, banki papírok 2,34 százalékkal erősödtek. A nap egyik meghatározó eleme az Antenna Hungária volt, a műsorszóró társaság részvényeinek ára 4,29 százalékkal ugrott meg.
Nem sikerült viszont emelkedést produkálni pénteken. A hét utolsó kereskedési napján a BUX 0,27 százalékkal 8089,24 pontra esett vissza. A gyengülésért elsősorban a Matáv volt felelős, mivel a távközlési részvények kurzusa 1,85 százalékkal lett olcsóbb. Közrejátszott még a gyengülésben a Mol és az OTP beesése is. A szakértők a héten lezajlott eseményekről azt nyilatkozták, hogy a magyar tőzsdén a BUX 8000 pont körül van megtámasztva, így az árfolyammutató növekedése meghatározó. Várhatólag még hetekig nem sikerül átlépni a 8500 pontos határt. A részvények hullámzása mellett nagy hangsúlyt kapnak az olyan inlikvid részvények, melyek az elmúlt hetekben, hónapokban kerültek a figyelem középpontjába, ilyen papír a Zalakerámia, a BorsodChem, a TVK, az Antenna Hungária, a Brau Union. Várhatólag spekulációs körbe kerül a Synergon (a Deutsche Bank eladott 5 százaléknyi részt), a Rába és a privatizáció előtt álló Mol. A Mol esetében már megkezdődtek a részvénycserék, egyes hírek szerint az OMV eladná azt a kilencszázalékos Mol-részesedést, amit egy éve szerzett. A meg nem erősített információk azt is taglalták, hogy az OMV a VCP részére értékesítheti a Mol-résztulajdont, a VCP mögött viszont talány, hogy ki áll.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.