Egyre erőteljesebb a nyomás a pénz- és tőkepiacokon, mivel minden elemző az Európai Központi Bank (ECB) és a Federal Reserve (Fed) kamatcsökkentését jósolja. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed várhatóan szerda este (európai idő szerint) csökkenti az irányadó alapkamatokat. A szakértők 0,25-0,50 százalékos kamatcsökkentést várnak, ezt a jóslatot az amerikai gazdaság nem túl erős aktivitásával próbálta alátámasztani. A vélemények és az okok tekintetében vélhetően igazuk van az elemzőknek, de a Fed elnöke, Alan Greenspan nem arról híres, hogy a piaci elvárásoknak eleget szokott tenni, inkább a pszichológiai hatással próbál nyomást gyakorolni. Az amerikai konjunktúraadatok egyre inkább lassú gazdasági kilábalásra utalnak, de az érezhető növekedésgyorsulás továbbra is várat magára.
Az európai várakozásokkal párhuzamosan két héten belül valószínűleg az Európai Központi Bank (ECB) is kamatcsökkentés eszközével élhet, a piaci várakozások július 10-re várják a kamatvizsgálatot. Az ECB igazgatótanácsának tagja, Eugenio Domingo Solans szerint, a kamatok támogatják a gazdasági javulást, de még sok a bizonytalanság.
Az euróövezet gazdaságáról többen lesújtó véleményüket hangoztatták, a Citigroup a minap olyan szakvéleményt tett közzé, amelyben az euróövezet gazdasági növekedését lassúbbnak tartják, mint Japánét. Idén az euróövezetben 0,7 százalékos gazdasági fellendülés várható, míg Japánban 0,8 százalékos.
Szijjártó Péter: Sikerült elnököt választani Libanonban