Eddig a tanú a büntetőeljárásnak a legmostohábban kezelt személye volt, mivel általában véletlenül és vétlenül keveredett bele a büntetőügybe. A tanúnak ezen- kívül nem is állhatott rendelkezésére ügyvéd, hogy segítsen neki olyan kérdésekben például: mikor tagadhatja meg a tanúvallomást, vagy mikor ragaszkodhat ahhoz, hogy összefüggően elmondhassa, amit tud az ügyről – mondta Bárándy György ügyvéd. Hozzátette: ezenkívül a tanúra és a gyanúsítottra eltérő szabályok vonatkoznak, például a tanú köteles igazat mondani, a gyanúsított nem. A rendőrség néha ezt a helyzetet úgy használta ki, hogy először tanúként idézte be a majdani gyanúsítottat – mondta Bárándy. Kiemelte, hogy a július elsején hatályba lépő új büntetőeljárási törvény kimondja: ezentúl a tanúval együtt jogi képviselője is részt vehet a kihallgatásokon. Bárándy hangsúlyozta: tanúmeghallgatáson az ügyvéd nem tehet fel kérdést ügyfelének, de jogairól felvilágosíthatja majd – például a jegyzőkönyv aláírása előtt.
Minden bizonnyal nehezebb lesz a nyomozók munkája is, hiszen a törvény rendelkezése nagy segítségére lesz például a bűnelkövetőknek, hiszen akiket ezután tanúként idéznek be, azok mellett ott lesz jogi képviselője, és figyelmeztetheti, nehogy olyat mondjon, ami terhelő lehet saját magára nézve.
A tanú ügyvédi díját a jogszabály szerint előlegezni mindenképpen a tanúnak kell, de ez felkerülhet a bűnügyi költségekbe, és ennek megfelelően később rendelkezhet róla a bíróság.
Tűzszüneti megállapodást kötött Thaiföld és Kambodzsa














Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!