Folytatódtak tegnap is a hétfőn megkezdődött tőkepiaci emelkedések, a nap elején a tokiói Nikkei 225 index 2,19 százalékos erősödése már előre jelezte, hogy komoly drágulási hullámok keletkezhetnek a parketteken. Az, hogy a Nikkeinek sikerül felülkerekednie a 9000 pontos határon, sok mindenre rámutatott – mondta a tokiói zárást követve egy európai elemző.
Az ázsiai drágulás hatást gyakorolt az európai árakra is, a német és a londoni tőzsdén az autógyártók, valamint a biztosítótársaságok részvényei drágultak komolyabban, de a New York-i nyitást követve erősödtek a szoftvergyártók is. Frankfurtban az Allianz papírjai a Morgan Stanley ajánlása következtében drágultak. Párizsban a Renault-részvényekre a Nissan tokiói árának emelkedése hatott. Az általános emelkedési trend a DAX kurzusát 3321 pontos napi maximumig röpítette, az FTSE esetében ez az érték a 4193 pontos szint volt.
A kora délután nyitó amerikai tőzsdék előbb az Oracle 45 százalékos 2002-es profit növekedésére, majd a Pfizer kedvező profitjóslatra vonatkozó hírére reagálhattak. A negyedik negyedévben a nettó nyeresége 31 százalékkal nőtt, elérve a 858 millió dollárt, ami a cég részvényeire vetítve 16 centes nyereségnek felelt meg. Makrogazdasági fronton az amerikai munkaügyi minisztérium közölte, hogy a fogyasztói árak májusban nem változtak, pedig az elemzők 0,1 százalékos csökkentést vártak.
A magyar parketten továbbra sem sikerült együtt haladni a nemzetközi tőkepiaci folyamatokkal. A BUX 45 pontos emelkedéssel nyitott, de ez a plusz is hamar elolvadt, az index délután már újból magához tért és 8060 pontig erősödött. A korrekció viszont nem volt tartós, ezért a tőzsdezárást jelző gongszó – a már éppen a gyengülőben lévő, de még az árfolyamsáv pozitív oldalán – 8020,9 ponton érte utol az indexet. A forgalom 9 milliárd forintnyi lett, amiből a záráskor stagnáló OTP 3,2 milliárd forinttal vette ki részét. A nap nyertese a BorsodChem lett 3,5 százalékos elmozdulásával.
A magyar, orosz és ukrán Popova Aleszja drámai vallomása