Húszszázalékos bővülés és kisebb belső átrendeződés jellemezte az első fél évben a befektetési alapok piacát. A kezelt vagyon június végére 1118 milliárd forintra duzzadt, s ezzel a piac szereplőinek döntő hányadát tömörítő Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) a nyár elejére teljesítette a 2003-ra prognosztizált, húszszázalékos növekedést.
Annak ellenére történt ez, hogy a májusig tartó folyamatos emelkedés júniusban megtorpant, ekkor a kezelt vagyon nem egészen három százalékkal csökkent. Az első fél évben a befektetők érdeklődése tovább fokozódott az ingatlanbefektetési alapok iránt, míg a kötvényalapok részesedése két százalékkal csökkent – derült ki a BAMOSZ első fél évet áttekintő beszámolójából.
A kamatok és az államkötvények hozamainak változása a befektetési jegyek tulajdonosait arra késztette, hogy átcsoportosítsák az alappiacon forgatott pénzüket. A május végéig megfigyelhető kamatszint-, valamint kötvényhozam-csökkenés a kötvényalapokból és a pénzpiaci alapokból más, nagyobb hozammal kecsegtető konstrukciók felé terelte a forrásokat. E folyamat eredményeként a kötvényalapok súlya két százalékkal csökkent, noha volumenében még mindig a legnagyobb részt képviseli az alapok között. Az alapkezelők piaci részesedése is kismértékben változott. Az OTP alapkezelője továbbra is magasan vezet, de az 534 milliárd forintos kezelt vagyonával részesedése ötven százalék alá, 48 százalékra mérséklődött. Közelít hozzá a piac második legnagyobb szereplője, a Budapest Alapkezelő, amely a fél év végén alapjaiban 211 milliárd forint vagyont kezelt, s ezzel az alappiac 19 százalékát szerezte meg. Harmadik helyen, 11 százalékos részesedéssel a K&H alapkezelője áll, őt követi a sorban az ötszázalékos CA, majd a Raiffeisen három százalékot képviselő alapkezelője. Az öt legnagyobb alapkezelő a piac 82 százalékát, a tíz legnagyobb a 93 százalékát fedi le. Miközben a nagy alapkezelők a termékek széles skáláját kínálják, addig a tizedik helyen álló Európa Alapkezelő az egyetlen ingatlanalapjával szakított ki egy százalékot meghaladó részesedést a befektetésijegy-piacból.
Általában is elmondható, hogy az ingatlanalapok nagy népszerűségnek örvendenek. A kárpótoltaknak indított Pillér II. zártvégű alap ugyan a fél év végére befejezte tevékenységét, de az Európa nyíltvégű alapjához hasonló konstrukcióval több alapkezelő kirukkolt. Az ingatlanalapok egyelőre négy százalékos szeletet tudtak kihasítani az alappiacból, de az első fél évben megduplázták az itt kezelt vagyon nagyságát, s a lendület azóta sem látszik csökkenni.
Az első fél évi adatok alapján Temmel András, a BAMOSZ főtitkára tarthatónak ítéli meg a szövetség ez évre vonatkozó tervét, azaz a szervezethez tartozó alapkezelők által kezelt vagyon húszszázalékos bővülését. A július első felében lezajlott háromszáz bázispontnyi, jegybanki kamatemelés erőteljesen csökkentette az államkötvények árfolyamát, s ez a befektetők egy részét a kötvényalapokból való tőkekivonásra késztette.
Az év második felében további kockázati tényezőt jelent a BAMOSZ tagjai által kezelt vagyon változásának irányára, hogy sikerül-e elérni a kormányzatnál a kétszeres felügyeleti díjfizetést a biztosítók részére végzett vagyonkezelés esetében. A jelenlegi szabályozás szerint ugyanis a biztosítótársaságok is megfizetik a vagyonuk után a felügyeleti díjat, de a befektetési alapokba helyezett összeg után az alapkezelő is lerója a felügyeleti járandóságot.
A magyar, orosz és ukrán Popova Aleszja drámai vallomása