Jörg Haider nem lesz pártelnök
Bécs. Nem tér vissza pártja élére Jörg Haider, a jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) volt elnöke azt követően, hogy a szabadságpártiak súlyos vereséget szenvedtek a tiroli és a felső-ausztriai tartományi választásokon. A politikus tegnap megismételte, hogy Karintiában marad, és készül a jövő tavaszi tartományi választásra. (MTI)
Václav Klaus az EU-alkotmányról
Prága. Egy nemzetek feletti állam ellen emelte fel szavát a cseh államfő a Mladá Fronta Dnes prágai lapban közölt cikkében. Václav Klaus szerint az Európai Unió alkotmánytervezetének elfogadása jelenlegi formájában éppen egy ilyen állam kialakulásához vezetne. – A cseh közvélemény nagy részével együtt én is azt kívánom, hogy az Európai Unió alapegysége a nemzeti állam legyen, ne pedig az állampolgár, aki a demokratikus államok alapegysége – fogalmazott Klaus. (MTI)
Magyar nagykövet Litvániában
Vilnius. Juhász Sándor, a Magyar Köztársaság nagykövete tegnap átadta megbízólevelét Rolandas Paksas litván köztársasági elnöknek. Személyében az első litvániai magyar nagykövet kezdi meg működését, a két világháború közötti időszakban Kaunasban tiszteletbeli konzul, majd ügyvivő látta el a konzuli feladatokat. Magyarország 1991-ben ismerte el Litvánia függetlenségét. (MN)
Tiltakozik a KMKSZ
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) úgy véli, minden alapot nélkülöz az Ilylyés Közalapítvány döntése, amellyel átalakították az ukrajnai alkuratóriumot. A kárpátaljai magyarok legnagyobb tömörülése felháborítónak tartja, hogy a szervezetet nem hívták meg az ukrán–magyar vegyes bizottság ülésére. Kovács Miklós elnök szerint elfogadhatatlan, hogy a jegyzőkönyvből kikerült a Tisza-melléki járás, csorbították az oktatási-nevelési támogatást, a magyar szavazólapok és a vereckei emlékmű kérdésében nem kíváncsiak a véleményükre. (MN)
Rugova az önálló Koszovóért
Ibrahim Rugova koszovói elnök szerint veszélyesen megerősödnek a szélsőségesek, ha a nemzetközi közösség nem ismeri el Koszovó függetlenségét. Szerinte jobb lenne, ha a tárgyalásokat megelőzően a tartomány elnyerné önállóságát. Adem Demaqi emberi jogi aktivista ugyanakkor úgy véli, a nemzetközi közösségnek az a célja, hogy Koszovót ismét szerb fennhatóság alá helyezze. (S. I.)

Kiadták a figyelmeztetést, heves zivatarok csapnak le csütörtökön