Probléma a státusügy?

Hírösszefoglaló
2003. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kedvezménytörvény jelenleg is fennálló, megoldatlan problémát jelent a két ország viszonyában – jelentette ki Rudolf Schuster szlovák államfő, miután találkozott Mádl Ferenc köztársasági elnökkel. A két államfő mindazonáltal szívélyes légkörűnek minősítette a tárgyalásokat, Schuster „kollégájának és barátjának” nevezte a magyar köztársasági elnököt. Mindketten fontosnak tartották a visegrádi négyek együttműködését az uniós csatlakozást követően is. Mádl Ferenc hangsúlyozta: mindkét ország érdekelt lehet abban, hogy az unió készülő alkotmányának egyes elemeit újragondolják, újrafogalmazzák. A magyar köztársasági elnök szerint például kívánatos lenne az alkotmányos szerződésben megjeleníteni a kisebbségeket és az európai közös múltat is.
A szlovák államfő szólt arról, hogy bár létezik Magyarországon törvény a kisebbségekről, parlamenti képviseletük még nem valósult meg. Rudolf Schuster hangsúlyozta: jó lenne, ha a törvény betűje gyakorlattá válna.
„Bízom abban, hogy a kedvezménytörvény szlovákiai végrehajtásával kapcsolatban most már hoszszú ideje húzódó kérdésben a két külügyminiszter rövidesen megállapodik” – jelentette ki Medgyessy Péter miniszterelnök Rudolf Schusterrel való tárgyalása után. „Dolgozzanak egy kicsit intenzívebben a külügyminiszter urak, hogy megszülessen a megállapodás” – fogalmazott a kormányfő, egyetértve Schusterrel. Medgyessy újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, szombaton beszéltek arról, hogy törvénymódosításokkal lehetővé kellene tenni, hogy a választások során a nemzeti kisebbségek képviselői is bekerülhessenek a magyar parlamentbe. Medgyessy Péter szerint számos témában van lehetőség az együttműködés erősítésére a magyar–szlovák kapcsolatokban. Ezek közé sorolta az oktatás, a képzés területét.
A nap folyamán a szlovák köztársasági elnök találkozott Orbán Viktor volt miniszterelnökkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.