Fókuszban az északír polgárháború

2003. 11. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Véres vasárnapok – Polgárháború Észak-Írországban címmel jelent meg a Kairosz Kiadó gondozásában Szentesi Zöldi László könyve. A szerző – lapunk külpolitikai rovatának munkatársa – eddig négy alkalommal járt Észak-Írországban, riportokat írt és dokumentumfilmeket készített a három évtizedes polgárháborúról.
Észak-Írország kálváriája 1969 nyarán kezdődött, amikor a felgyülemlett indulatok véres összecsapásokba torkollottak Belfastban, Derryben és a tartomány más városaiban. Harminc esztendő alatt több mint 3600 áldozattal járt a katolikus köztársaságiak és protestáns unionisták közötti háborúskodás. Az északír polgárháború legvéresebb fejezete a 70-es évek közepére tehető, amikor az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) angliai célpontokra is kiterjesztette bombahadjáratát. A harminc esztendő egyik legdöbbenetesebb fejezete 1972. január 30-a, amikor a „véres vasárnapon” a brit katonák tizenhárom polgárjogi tüntetőt lőttek le Derry utcáin. Hasonlóan nagy vihart kavart az 1981-es éhségsztrájkmozgalom. A politikai fogoly státusért folytatott harcban Bobby Sands és kilenc társa éhen halt a Maze börtönben. Az IRA számtalan merénylettel küzdött politikai céljáért, az egyesített Írországért. 1979-ben meggyilkolták Lord Mountbattent, a királynő unokatestvérét, és 1984-ben kis híján végeztek Margaret Thatcher brit miniszterelnökkel is. 1998-ban a hadviselő felek történelmi megegyezést kötöttek: a „nagypénteki megegyezés” méltányos beleszólást enged a tartomány ügyeibe Londonnak és Dublinnak éppúgy, mint a két közösség pártjainak.
A Véres vasárnapok című könyv hiánypótló munka, hiszen – résztanulmányokat, kisebb munkákat leszámítva – mind ez idáig nem született magyar nyelvű összefoglalója az észak-ír polgárháborúnak. A szerző angol és ír források alapján írta meg könyvét, amely nemcsak a kusza viszonyokat, a három évtized megannyi politikai fordulatát, de az egyéni tragédiákat is bemutatja. A könyvbemutatóra ma este, 18 órakor kerül sor az Uránia Nemzeti Filmszínház (Budapest VIII., Rákóczi út 21.) kávéházában. A könyvbemutatón rövid filmvetítést is tartanak a szerző eddigi munkáiból. A találkozóra minden érdeklődőt várnak a szervezők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.