Komptragédia Kongóban

Több mint 200 ember vesztette életét a Kongói Demokratikus Köztársaságban, amikor összeütközött két utasszállító hajó a viharos Mayi Ndombe tavon. A szerencsétlenséget 220-an élték túl, a zavaros vízből eddig 163 holttestet emeltek ki a helybéliek.

2003. 11. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legalább kétszázan meghaltak a Kongói Demokratikus Köztársaságban, amikor a Mayi Ndombe tavon egymásnak ütközött két utasszállító hajó egy viharban. A szerencsétlenség még a hét elején történt, a fővárostól körülbelül 450 kilométerre, ahonnan igen lassan jutnak el a hírek Kinshasába – írta a BBC. A helyi kormány tájékoztatása szerint a Mayi Ndombe mélyéből eddig 163 holttestet emeltek ki a helybéliek.
A szerencsétlenséget állítólag 220-an élték túl. A baleset körülményei nem tisztázottak: egyes források szerint egyetlen komp úszott és borult fel a tó vihartól fodrozott vizén, a kongói kormány azonban azt közölte, hogy a tragédia két hajó összeütközésének eredménye; a vízi járműveken 450-500, főként kereskedéssel foglalkozó ember utazott.
A térségben jelen lévő egyetlen nem állami szervezet, a karitatív küldetést teljesítő Medecins Sans Frontieres szakemberei úgy tudják, 118-an vesztették életüket, miután egy komp felborult. Hivatalos források bejelentették: a szerencsétlenség helyszínéhez orvosi egységeket küldtek. Mivel a baleset napokkal ezelőtt történt, nem valószínű, hogy a mentőalakulatok túlélőket találnak – jelentette Arnaud Zajtman, a brit televízió kinshasai tudósítója. Elmondta: a kongói kompok és hajók állandóan túlzsúfoltan, a biztonsági előírások mellőzésével közlekednek. Az ország szegényes infrastruktúrája, kiépítetlen telefonos hálózata miatt a kommunikáció lassú és nehézkes – tette hozzá.
Az utak hiánya miatt a folyók a kongóiak életében központi szerepet játszanak. A hatalmas Kongó-folyó az egyik legfontosabb hajózási útvonal.
Az afrikai országban szerdán egy másik szerencsétlenség is történt: egy férfi meghalt, miután egy vonat rászaladt egy földcsuszamlásra és egy folyóba zuhant. A mozdonyszerelő holttestét megtalálták, tíz munkatársa eltűnt – írta a Reuters. A vasúttársaság a Matadi város közelében bekövetkezett szerencsétlenségben két mozdonyt és két kocsit is elvesztett. Kongó állami tulajdonú vasúttársaságának a baleset előtt mindössze öt mozdonya volt.
***
Idei súlyos hajószerencsétlenségek
Március 1.: Elsüllyedt egy komphajó a Niger-folyón. Nyolcvanan eltűntek, a balesetet öten élték túl.
Március 22.: Elsüllyedt egy kongói hajó a Tanganyika-tavon, a szerencsétlenségben 150-en haltak meg.
Július 8.: Bangladesben felborult egy komp a Meghna folyón. A 700 utasból 500-an vesztették életüket. (MTI–SAB)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.