Gázszektorban terjeszkedik a francia EdF

–
2004. 03. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Electricité de France (EdF) villamos művek 2007-ig 1,5 milliárd eurót tervez befektetni a gázszektorba Európában – közölte Dominique Venet, a francia állami közüzemi szolgáltató földgázüzletágának új vezetője. Venet szerint a gázfelhasználás a következő két évtizedben gyorsabban bővül, mint az áramfogyasztás. Az EdF-nek az öt legfontosabb piacán – Franciaországban, Nagy-Britanniában, Olaszországban, Spanyolországban és Németországban – már van saját vállalata. További gázvezetékek, illetve a földgázimporthoz szükséges infrastruktúra fejlesztésével akarja növelni az értékesítést 2007-ig a jelenlegi 20 milliárd köbméterről 40 milliárdra.
Ezen célból egymilliárd eurót szánnak földgázvásárlásra és további ötszázmilliót az infrastruktúrára. Mindamellett a fő riválisával, a Gaz de France-szal szemben az EdF nem invesztál a gázszállításba – hangsúlyozta Venet.
A francia kormány tervei szerint az EdF-et még az idén részvénytársasággá alakítják, majd részben magánkézbe adják. Az EdF adózott eredménye 2002-ben 42,8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, 481 millió euró lett a 2001-es 841 millió után. A vállalat elsősorban latin-amerikai, argentin és brazíliai érdekeltségei rossz teljesítményének és az ottani árfolyamveszteségeknek a számlájára írja a profitcsökkenést.
A tavalyi eredményeit később közli az EdF. Magyarországon a rendelkezésre álló adatok szerint az EdF-érdekeltségek 2002-ben együttesen mintegy 422 millió euró nettó árbevételt és 26 millió euró adózott eredményt értek el. Az EdF 1995 óta van jelen Magyarországon, tulajdonos a Budapesti Erőmű Rt.-ben, a Démász Rt.-ben, a Vivendi Environnementtel közös leányvállalata a Prometheus Rt., s tavaly kezdte tevékenységét szabadpiaci kereskedőcége, a D-Energia Kft.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.