Kampányfogás az etikai kódex?

Kis Ferenc
2004. 05. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kampányfogásnak tartja Lakner Zoltán politológus a parlamenti pártok által a napokban aláírt, az európai parlamenti választási kampány játékszabályait rögzítő etikai kódexet. Simon János politológus a megegyezés ellenére attól tart, hogy a júniusi megméretés közeledtével, a növekvő feszültség hatására ismét övön aluli ütések csattannak majd el a politikai porondon, mivel a kódex megsértése nem jár szankcióval.
A dokumentum egyebek mellett rögzíti: a választási kampány nem háború, a pártok nem egymás ellenségei, hanem politikai ellenfelei. Az európai választás a magyar nemzet uniós képviseletéről szól. – A választási kampányt mentesíteni kell minden valótlanságtól, rágalmazástól, fenyegetéstől, az emberi és a politikai jogok sérelmére történő uszítástól, felelőtlen demagógiától – olvasható még a dokumentumban, amely arra is kitér: a nemzeti szimbólumokat a jelöltek kampányuk során azonos feltételek mellett szabadon használhatják, azok kisajátítása azonban tilos. Emellett elfogadják, hogy egymás szimbólumait nem használhatják.
Leszögezik azt is: a jelöltek tartózkodnak és elhatárolódnak minden törvénytelen, a demokratikus köznyugalmat aláásó megmozdulástól, mindent megtesznek annak érdekében, hogy az őket támogató oldalt az ilyen megmozdulásoktól távol tartsák, illetve nyugalomra intsék.



Lakner Zoltán: Semmi nem változik az etikai kódex aláírása következtében, ez is csak a kampány része. A pártok meg akarnak felelni a választópolgárok által támasztott igénynek, amely a civilizált, egymás lejáratását kerülő közéleti diskurzust kéri számon a politikusokon. Ezért gesztusnak álcázott lépéseket tesznek, hogy később elmondhassák: „én megpróbáltam, de a többiek szembementek velem”. Az etikai kódex önmagában nem elég a kampány stílusának megváltozásához. Akkor lenne értelme ennek, ha hosszú távon, íratlan szabályként elfogadná és betartaná mindenki a kódexben megfogalmazott előírásokat. Ehhez változnia kellene a politikai kultúrának. Az OVB egyébként jelenleg is szankcionálja a választási törvények megsértését. A probléma abban is rejlik, hogy az elkötelezett szavazók saját pártjuktól elfogadják ugyanazt az etikátlanságot, amelyért az ellenfelet elítélik.

Simon János: Minden megállapodás annyit ér, amennyit betartanak belőle. Meggyőződésem, hogy az egész politikai közéletnek jót tenne, ha a szocialisták a Ron Werber-i utasítás ellenére mégsem indítanák háborúba katonáikat. Attól tartok azonban, hogy mivel a négy parlamenti párt által aláírt választási etikai kódex megsértése nem jár szankcióval, a júniusi európai parlamenti választások közeledtével, a növekvő feszültség hatására ismét övön aluli ütések csattannak majd el a politikai porondon. És az ilyenkor megszokott módon perek indulnak, amelyek fél évvel később a rágalmazó fél bocsánatkérésével zárulnak – az ügy azonban addigra már elveszti jelentőségét a közvélemény előtt. Úgy gondolom, egy jól előkészített, idejében a parlament elé vitt jogszabályi módosítással kellett volna rendezni a választási kampány játékszabályait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.