Orbán Viktor szerint az összkormányzati munka értékeléséről nem a külügyekért felelős személlyel kell beszélni, tehát nem Kovács László a megfelelő személy a vitára. A Fidesz elnöke – miután találkozott a Magyar Tudományos Akadémia elnökével – újságíróknak nyilatkozva azt ajánlotta, hogy a külügyi munka értékeléséről Martonyi Jánossal vagy Németh Zsolttal vitatkozzanak a szocialisták, az európai parlamenti választások kapcsán pedig Schmitt Pállal, a Fidesz listavezetőjével. Kérdésre válaszolva megjegyezte, ha Medgyessy Péter miniszterelnök kihívná nyilvános vitára, azt megfontolná. Ugyanakkor hangsúlyozta: Kovács László vitára szóló felkérése a kormány kétéves tevékenységének értékelésére vonatkozott, amely elsősorban a választópolgárok dolga. – Ha az emberek az európai parlamenti választáson megvonják a bizalmat a kormánytól, akkor új fejezet kezdődik a magyar belpolitikában, akkor eldől, hogy kinek, és miről kell majd beszélnie Magyarország jövőjével kapcsolatban.
Kovács szerint nevetséges a Fidesz elnökének válasza, hogy a választás után folytassák le vitájukat. – Orbán Viktor ajánlata olyan, mintha egy versenyző, mondjuk az olimpiai játékok záróünnepének végén, a láng kioltása után akarna megmérkőzni – fogalmazott az MSZP elnöke.
*
Kovács László hangsúlyozta: „A vitában azokat az alaptalan vádakat, híreszteléseket kívánom tisztázni, amelyekkel a kampányban személy szerint ő és legközelebbi politikustársai a választókat megpróbálják az MSZP vezette kormány ellen hangolni.” Kovács értelmetlennek nevezte a Fidesz elnökének azt az ajánlatát, hogy külügyminiszterként folytasson vitát a külpolitikáról Martonyi Jánossal, az Európai Unióról pedig Schmitt Pállal. „A levelemből az is kiderül, hogy a vitára még a kampánycsend előtt kell sort keríteni” – tette hozzá.
– A kampányidőszak végével
a politikai vitáknak a parlamentben a helyük, a miniszterelnök-jelöltek szócsatájára pedig majd
a 2006-os választási kampányban lesz mód – mondta a kormányszóvivő az MTI-nek. Szerinte Orbán Viktor „szereptévesztésben van, hiszen őt a választók többsége 2002-ben leváltotta”.
Tudatos provokációnak ítélik a Fidesz vezetői Kovács László lépését, amely szerintük egyenes folytatása a Népszabadságban megjelent fizetett hirdetésnek. Információnk szerint csütörtökön késő este szűk körben tanácskozott az ügyvezető elnökség, és arra a döntésre jutott, hogy az MSZP elnöke a vitát nyilvánvalóan a valótlanságok sulykolása és a sárdobálás irányába terelné, ez a stílus pedig elriasztja a bizonytalan választókat a szavazástól. A szocialisták éppen az alacsony részvételi arányban érdekeltek, hiszen a nem elkötelezett pártválasztók többsége inkább a Fidesz felé hajlik – ezt mutatják a közvélemény-kutatások is.
Pokorni Zoltán alelnök – aki nem vett részt a tanácskozáson – lapunknak úgy fogalmazott: az embereknek elegük van abból, hogy a politikusok egymással vitatkoznak, „pofozkodnak”. Azt várják, hogy az őket érintő problémák megoldásáról beszéljenek, és a Fidesz a nemzeti petícióval éppen erre törekszik – tette hozzá.
Megütközés. Megütközést keltett Medgyessy Péter miniszterelnök köreiben, hogy Kovács László pártelnök-külügyminiszter vitára hívta Orbán Viktort, a Fidesz elnökét – tudtuk meg. A pártelnök-külügyminiszter ugyanis nem egyeztetett Medgyessy Péterrel arról, hogy melyiküknek is kellene vitatkoznia Orbánnal. A kormányfő környezetében viszont így lépését úgy értelmezték, hogy kéretlenül előretolta magát az MSZP és a koalíció hierarchiájában, Medgyessy elé.