Várhatóan az európai parlamenti választásokat követő nyári parlamenti finisben, vagy az Országgyűlés őszi újraindulásakor alakítja át kormányát Medgyessy Péter miniszterelnök. Szocialista párti informátoraink szerint ennek részeként körvonalazódik egy olyan elképzelés, amely szerint Balázs Pétert, akinek október 31-ig szól a megbízatása, Kovács László MSZP-elnök, külügyminiszter váltaná az EU-biztosi poszton. A hivatalosan meg nem erősített információ kapcsán az egyik pártbéli forrásunk úgy fogalmazott: mivel Kovács Lászlónak egyre kevesebb az esélye a pártelnöki pozíció ismételt megszerzésére, még mindig elegánsabb, ha nem egyszerű külügyminiszter marad, hanem az annál rangosabbnak számító uniós megbízatás mellett dönt.
Kökény Mihály egészségügyi tárcavezető menesztését több forrásunk is valószínűsíti a kormányátalakítás esetére. Egyes hírek szerint a miniszter már egy szakirányú, külföldre szóló állásajánlattal a zsebében várja a kabinet összetételének esetleges módosítását. Korábban már felvetődött, s információink szerint továbbra is tartja magát az az elképzelés, amely szerint a most Kökény által irányított minisztériumot szétválasztanák. A szociális részt összevonva – a várhatóan MSZP-s színekben az Európai Parlamentbe távozó Lévai Katalin vezette – az esélyegyenlőségi ügyekkel egy új tárca alakulna, amelynek élén a szocialisták szívesen látnák a minisztérium jelenlegi politikai államtitkárát, Göncz Kingát. Az egészségügyi miniszteri szék egyik lehetséges várományosa a Csehák Judit távozásakor MSZP-s szakpolitikusból politikai államtitkárrá lett Vojnik Mária.
A kormányátalakításról keringő tervek állandó szereplője Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter. Tény, hogy amenynyiben az egészségügyi tárca átalakítása kapcsán a parlament elé kerül a minisztériumok felsorolásáról szóló jogszabály módosítása, egy esetleges újabb módosító indítvány érintheti a szabad demokrata Csillag vezette intézményt is. Rendre felvetődik a terv, hogy ezt a tárcát szintén szétválasztva létrehoznának egy gazdasági, valamint egy közlekedési területet, az építésügyet és a vidékfejlesztést egyben felügyelő minisztériumot.
*
Az utóbbi lehetséges irányítójaként – kormánypárti informátoraink szerint – számolnak a közben a szocialista párton belüli karrierjét is erőteljesen építő Gyurcsány Ferenc ifjúsági és sportminiszterrel. Hogy a jelenlegi minisztérium szétdarabolásának áldozata lesz-e Csillag István, nagyban függhet a mögötte álló szabad demokrata vezetés szándékaitól, illetve a kormánynyal kötendő esetleges háttéralkujuktól.
Úgy tudjuk, hogy a beszerzésekkel összefüggő sorozatos botrányai és a szakmai berkekben róla kialakult kép miatt ismét felvetődött Juhász Ferenc honvédelmi miniszter esetleges menesztése is. Lehetséges utódként említik Iváncsik Imrét, a honvédelmi tárca mostani politikai államtitkárát – akinek kinevezését az MSZP-n belül szorgalmazzák erőteljesen –, illetve a már a kormányváltáskor Medgyessy Péter jelöltjeként számon tartott Simonyi András washingtoni nagykövetet. Simonyi minisztersége esetén Vadai Ágnes volna esélyes a politikai államtitkári poszt betöltésére, amellyel egyszersmind kárpótolnák az MSZP-s parlamenti képviselőt az elvesztett EP-listás helyért. Sajtóértesülések szerint miniszterjelöltként ismét előtérbe kerülhet Keleti György MSZP-s képviselő is, ám ő nem bírja a kormányfő támogatását. Egyes hírek szerint kormányzati körökben mind többen tartják indokoltnak a cserét a mezőgazdasági minisztérium élén. Egyik forrásunk szerint a tárcavezetői tevékenységéért hivatalos nyilatkozatokban rendre méltatott Németh Imre menesztését azzal indokolhatják majd, hogy egy „újfajta, menedzser típusú vezetőre” van immár szükség az agrárminisztérium élén.
Erdogan megerősítette álláspontját Ciprus kapcsán
