Majd’ hat órán keresztül zajlott Kulcsár Attila, a K&H Equities Rt. exbrókerének kihallgatása a Fővárosi Főügyészség belvárosi épületében tegnap. A 46 rendbeli sikkasztással és 46 rendbeli magánokirat-hamisítással gyanúsított pénzügyi tanácsadó ügyvédje, Zámbó Gyula részleteket nem árult el ügyfele vallomásáról, illetve annak körülményeiről. A jogász annyit közölt, hogy Kulcsár kihallgatása sikeres volt, és a jövő héten szerdán folytatódik. Lapunk értesülése szerint Kulcsár Attila vallomástételének feltételéül szabta, hogy kihallgatásán ne legyenek jelen rendőrségi nyomozók. A K&H Bank volt ügyvezető igazgatója korábban írásban kérte ügyészségi kihallgatását. Először szerdán hallgatták ki, akkor mintegy 60 percen át.
*
A bankbotrány kapcsán folyó nyomozás során a hatóságoknak sikerült feltérképezniük a pénzmosásban kulcsszerepet játszó off-shore cégek tulajdonosi hátterét. Mint azt már hónapokkal ezelőtt közöltük: a Britton Llc. felett a K&H volt ügyvezető igazgatója, a sikkasztással gyanúsított Kulcsár Attila rendelkezett. A kétes tranzakciókból ugyancsak oroszlánrészt vállaló cég, a Montrade Ltd. ügyeit a pénzmosással gyanúsított Schönthal Henrik igazgatta, de segített neki felesége, a Pannonplast-részvényessé avanzsált Bálint Mária is. A nyomozók a Balmoral tulajdonosaként azonosították Bálint Ferencet, aki viszont Schönthalt és feleségét bízta meg a cég képviseletével. Úgy tudjuk, hogy Bálint Mária férjéhez hasonlóan külföldön tartózkodik.
A fenti adatokat csak a közelmúltban sikerült beszereznie a rendőrségnek, miután házkutatást tartottak egy off-shore cégek bejegyzésével foglalkozó vállalkozásnál – közölte a Magyar Hírlap. Az egyébként legális tevékenységet folytató vállalkozásnál megtalálták azokat a háttérszerződéseket, amelyek igazolták a nyomozók gyanúját, illetve lapunk tulajdonosi körrel kapcsolatos korábbi értesüléseit.
Az adóparadicsomokban bejegyzett cégeken keresztül pörgették át a K&H Equitiestől elsikkasztott milliárdokat, hogy legalizálják a bűncselekményből származó pénzeket. Ismert: a 10,7 milliárd forintos kárérték jelentős részét az Inter-Európa Banknál vették fel szír pénzváltók, a pénzfelvétel még a kormányfő vezetése alatt kezdődött.
Emlékezetes, hogy a botrányt kirobbantó szabálytalan Pannonplast-részvény-felvásárlásban a főszerepet a Britton csoport játszotta. A tranzakcióhoz a pénz a Montrade Ltd.-n keresztül érkezett. A Montrade ugyanis a Lotus Plaza SA-ból kivásárolta a Britton Kft. 50 százalékos részesedését. A Lotus Plaza másik fő tulajdonosa pedig Alexandru Mudura, aki Medgyessy Péter nagyváradi barátja.
A Mudura család más szálon is kötődik a K&H-ügyhöz. Alexandru Mudura fia, Mudura Sándor ugyanis Kulcsár Attila kiemelt ügyfelei közé tartozott, csakúgy, mint a vállalkozó érdekeltségébe tartozó Ramexa Rt. Érdekes körülmény, hogy a részvénytársaságban felügyelőbizottsági tagként Medgyessy egykori IEB-s beosztottja, Giuseppe Pini is felbukkant. Az olasz üzletember számláján egyébként a PSZÁF gyanúja szerint pénzmosásra utaló tranzakciók mutathatók ki.
Kulcsár Attila sofőrje, Szekér Gyula rendőrségen tett tanúvallomásában kijelentette, hogy a bróker megbízásából vitt pénzt Alexandru Mudurának is. A fuvaros, aki kapcsolatot tartott a szír pénzváltókkal, több baloldali politikusnak, üzletembernek és médiaszemélyiségnek is postázott különböző összegeket, illetve küldeményeket. Azt egyelőre nem tudni, hogy Kulcsár Attila kinek az instrukciói alapján járt el, amikor Gyuszi taxist utasította a pénzszállításra. Szekér vallomásából kiderült, hogy az exbróker két alkalommal vitt 150 millió forintot Kelemen Lászlónak és Mészáros Jánosnak. A sofőrnek a bróker ekkor azt mondta, hogy ez a pénz nagyon fontos helyre megy, ezért az ötezer forintos bankjegyeket nagyobb címletekre cserélte. Kelemen jelenleg ügyvédként tevékenykedik, Mészáros pedig az Erős János vezette Magyar Fejlesztési Bank Rt. igazgatóságában kapott helyet. A K&H-ügy kezdetén Kerék Csaba, a Britton Kft. egyik vezetője erről a Mészáros Jánosról mondta azt, hogy a kormányfő barátja. Az üzletember cégében is van ugyanis egy Mészáros János, ő a vállalkozás ügyvezetője, aki jelenleg a brókerbotrány egyik szabadlábon védekező gyanúsítottja.
Erdogan megerősítette álláspontját Ciprus kapcsán
