Szinte nincs ember Csehországban, aki ne hallott volna Frantisek Oldrích Kinskyről, a hatvanas évei végét taposó világjáró arisztokratáról, aki 2001 óta elindított 157 perével valóságos kampányt folytat a Benes-dekrétumok ellen. Kinsky mintegy negyvenmilliárd korona értékű családi vagyon visszaszolgáltatását követeli, melyet a második világháborút követően az egykori köztársasági elnök rendeletei alapján koboztak el. Az ügy igazi pikantériáját azonban az adja, hogy – amint azt Kinsky jogi képviselője már többször bizonyította – a konfiskált ingatlanok már 1945-ben a felperes, vagyis az akkor 9 éves Frantisek Oldrích Kinsky tulajdonát képezték. Mi több, Kinsky anyja négyéves fiával 1940-ben – az apa halála után – Argentínába emigrált, s a kis Frantisek Oldríchet a háború vége is a dél-amerikai országban érte. Ennek tükrében pedig a benesi elkobzás alapját képező vád (hazaárulás, kollaborálás a fasisztákkal) meglehetősen irracionálisnak tűnik.
Kinsky igazolását cseh állampolgárságáról – melyet 2001-ben a cseh államigazgatási szervektől kapott – néhány héttel ezelőtt érvénytelennek nyilvánították. Cseh szakértők úgy vélik, mivel apja annak idején német nemzetiségűnek vallotta magát, Kinsky maga is német. Ő ezzel szemben azzal szokott érvelni, hogy sohasem volt német útlevele, és a világháború után még kártérítést sem kapott Németországtól. Kinsky angolul, franciául, spanyolul, olaszul, portugálul és németül beszél, csehül azonban (s emiatt gyakran éri gúny a cseh közvélemény részéről) egyetlen szót sem ért. Mindezt azzal magyarázza, hogy csak akkor tanul meg egy nyelvet, ha az adott nyelvterületen él, Csehországba pedig – amint azt többször kijelentette – kizárólag akkor hajlandó költözni, ha saját prágai palotájában lakhat, hiszen ennyi ingatlan tulajdonosaként miért költene szállásra?
A pereskedés: mintegy 60 hektárnyi erdőért és más mezőgazdasági területért, halastavakért, néhány kisebb birtokért és egy kápolnáért Veltrusyban; egy birtokért, rajta kastéllyal Chocenben; a prágai Óváros téren álló hajdani Kinsky-palotáért (most a cseh nemzeti galéria); erdőkért Rakovnikban; halastavakért Litomyslskóban; a Ceské Svycarskóban lévő nemzeti parkért, illetve a területén álló tokani vadászkastélyért és a közép-csehországi Velvarechben egy cukorgyárért folyik. Százötvenhét peréből Kinsky eddig öt alkalommal győzedelmeskedett. Legutóbb Cankovice községben. Kétség nem fér hozzá, a 40 milliárd korona (mintegy 320 milliárd forint) értékű vagyon magánkézben összpontosulása semmiképp sem szolgálná a társadalmi igazságosságot, ám erre a célra egy kilencéves kisfiú fasiszta kollaboránsnak és árulónak nyilvánítása sem igazán alkalmas. A két dolog közt van egy alapvető különbség: míg Kinskyék gazdagsága szinte egyedülálló volt, a Benes-dekrétumok vagyon- és jogfosztásai több millió embert sújtottak.
Van az a pénz meg pofátlanság, ami miatt a Real Madrid is meggondolja magát
