Az ellenzék hazahozná a katonákat

Az Országgyűlés tegnap megszavazta a honvédelmi törvény sorkötelezettség eltörlésével összefüggő módosítását, illetve az ahhoz kapcsolódó alkotmánymódosítást. Az iraki magyar szerepvállalásról jövő hétfőn szavaz a Ház. Az ellenzék a vitában jelezte, nem támogatja a misszió időtartamának meghosszabbítását, amelyet a kormányoldal biztonsági szempontokkal indokol.

Tábori Gabriella
2004. 11. 09. 21:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután az Országgyűlés hozzájárult a házszabálytól való eltéréshez, a négy parlamenti párt támogatásával a Ház tegnap este elfogadta a honvédelmi törvény és alkotmány módosítását. Ezzel megteremtették a sorkötelezettség eltörlésének törvényi hátterét. A T. Ház elsöprő többséggel határozott mindkét esetben: a honvédelmi törvény módosítását 338 igen szavazattal 5 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett fogadták el, az alkotmány módosítására 335-en mondtak igent, 7 képviselő nemet, 4-en pedig tartózkodtak.
Vadai Ágnes (MSZP) még napirend előtt arról beszélt, hogy Orbán Viktor és pártja, a Fidesz kiszámíthatatlan politikát folytat, nem idegen tőlük, hogy egymásnak ellentmondó állásfoglalásokat adjanak ki. Bár a Fidesz a múlt héten egyértelművé tette, hogy támogatja a honvédelmi törvénynek és az alkotmánynak a sorkötelezettség eltörlésével összefüggő módosítását, Vadai szerint a fiatalok százezres tömege még ekkor sem tudott megnyugodni. Az ellenzéki párt „kiszámíthatatlan politikáját” abban látja igazolva a kormánypárti politikus, hogy 2001-ben Orbán Viktor azt mondta: azokra kicsit másként tekint az ember, akik nem tettek katonai esküt.
Pokorni Zoltán (Fidesz) a „gyerekes” jelzővel illette a kialakult helyzetet, mondván: alpári, vádaskodó kampány indult meg pártjával szemben, azt a látszatot keltve, hogy nem támogatják a sorkötelezettség eltörlését.
A Ház tegnap este megkezdte az iraki magyar katonai kontingens mandátumának meghosszabbításáról szól vitát. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök közölte: nem a kormány által beterjesztett március 31-i határidő a lényeg, hanem az a kérdés, hogy akarunk-e maradni, vagy sem, végig akarjuk-e csinálni a feladatot. Utalt arra, hogy Irakban még elhalaszthatják a januárra tervezett választásokat. Szerinte a politikusoknak messzebb kell látniuk, mint az embereknek (ezzel utalt az iraki magyar jelenlét társadalmi elutasítására), azért vagyunk Irakban, hogy helyreállítsuk a rendet és a demokratikus társadalmat.
– A miniszterelnök alapvető tévedésben van, mi nem háborúzni, hanem békét fenntartani mentünk Irakba – válaszolta Áder János, a Fidesz frakcióvezetője. Hozzátette: a parlament döntő többsége ebben a hitben adta áldását az iraki misszióra. – Ma Irakban viszont háború van, rendkívüli állapotot hirdettek ki, Fallúdzsát ostromolják – fejtette ki. A közvélemény-kutatásokra utalva kifejtette: az állampolgárok 80 százaléka szerint haza kellene hozni katonáinkat. A kormányfő viszont szavaival semmibe vette a választópolgárok akaratát, ez a lényeg, a többi üres mellébeszélés – hangsúlyozta Áder János.
Az iraki szerepvállalás ügye napirend előtt is téma volt. Eörsi Mátyás (SZDSZ) kifejtette: ha januárban vonnák ki a magyar katonákat Irakból, akkor sokkal nagyobb veszélyben lennének, mintha a választások után történne ez meg. Karsai Péter (MDF) szerint az egész vitát mellőzhetné a Ház, ha semmilyen javaslatot nem nyújtana be a kormány, és az eredeti felhatalmazásnak megfelelően december végén hazatérnének a magyar katonák.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.