Parlamenti vita az olcsó államról

A Fidesz egyebek mellett az olcsó állam ígéretét kérte számon tegnap a parlamentben, ám szó volt arról is, hogy miért nem kapja meg több mint tízezer kisvállalkozó az áfa-visszatérítését. A kormányoldal továbbra is a Tokaj Kereskedőház ügyeit firtatta.

Török László
2004. 11. 09. 21:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Illés Zoltán (Fidesz) abban az ügyben interpellálta Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi minisztert, hogy a tárca jövőre egyharmaddal, közel 30 milliárd forinttal kevesebb pénzből gazdálkodhat. – Egy nyertes érdekkör azért akad: Szilvássy György, a Belügyminisztérium közigazgatási államtitkára és Gyurcsány Ferenc régi barátja és üzlettársa, Kovács Árpád volt helyettes államtitkár köre ugyanis közhasznú társaságot alapíthatott az elektronikus hulladékok jövedelmező hasznosításának koordinálására – mutatott rá a képviselő. Megint a haverok bankszámláját gazdagítják – tette hozzá. Persányi szerint Illés kérdései sem voltak igazak, mint ahogy az sem, hogy csak egyeseket gazdagít a termékdíjtörvény, ugyanis a minisztériumi köztisztviselők minden érdeklődőnek tájékoztatást adtak a változásokról. Illés Zoltán nem fogadta el a miniszteri választ, kifejtette: egyre kisebb a tárca súlya, és a miniszter válasza úgy szállt el, mint egy lufi. Ezt érzékeltetve, a képviselő egy luftballont engedett fel a képviselőteremben. A képviselők többsége elfogadta Persányi válaszát.
Az olcsó állam ígéretét kérte számon Répássy Róbert (Fidesz) azonnali kérdésében a miniszterelnöktől annak kapcsán, hogy a Gyurcsány-kormány eddig nem létező államtitkárságok és tanácsadó testületek sorát hozta létre – a politikus szerint – a kormányfő párton belüli támogatói részére. Gyurcsány Ferenc elmondta: semmiféle állami apparátust nem vesznek igénybe tanácsadó testületei, politikus társának pedig azt tanácsolta, hogy mélyebben ássa bele magát a költségvetés témakörébe, hogy lényegesebb kérdésekről tudjanak beszélni. Bormaffiát emlegetnek az Orbán családhoz köthető gazdasági társaság állami támogatása kapcsán – vélekedett Török Zsolt (MSZP). A képviselő az iránt érdeklődött, hogy az előző ciklusban mekkora támogatásban részesült a Tokaj Kereskedőház Rt. szőlőültetvények felvásárlására, és ez érintette-e az Orbán család érdekeltségeit. Németh Imre agrárminiszter elmondta, hogy 2000-ben és 2001-ben mintegy 4 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást utalt ki a Miniszterelnöki Hivatal. Viszontválaszában Török érdekesnek nevezte, hogy a kérdésben Stumpf István volt kancelláriaminiszter döntött, miközben a Tokaj Kereskedőház Rt.-ben is volt azonos vezetéknevű személy.
Gyimesi József (Fidesz) azt kérdezte, hogy a Pénzügyminisztérium miért nem fizeti vissza több mint tízezer kisvállalkozónak a visszaigényelt forgalmi adóját? Katona Tamás politikai államtitkár közölte: Draskovics Tibor jogszerűen utasította az adóhivatalt, hogy a visszafizetések előtt tételesen ellenőrizzenek minden olyan vállalkozót, akik EU-s számmal rendelkeznek.
Napirend előtt Harrach Péter (Fidesz) azt kifogásolta: amíg az önkormányzati iskolák jövőre megkapják a fenntartáshoz szükséges állami normatívakiegészítést, az egyházi iskoláknak erre nincs módjuk. Leszögezte: nem igaz, hogy az egyházi iskolák eddig több támogatást kaptak volna, mint az önkormányzati intézmények. Válaszában Magyar Bálint oktatási miniszter azonban azt állította, még jövőre is nagyobb lesz az egyházi iskolában tanuló gyermekek után adott támogatás, ám a kormány célja a fokozatos kiegyenlítés.
A parlament tegnap 191 igen szavazattal 154 nem ellenében egy tartózkodás mellett elfogadta a környezetvédelmi termékdíjról szóló javaslatot.



Jutalom? Közismerten szerény, tisztelettudó és szavatartó embernek nevezte tegnap interpellációjában Halász János (Fidesz) Hiller István kultuszminisztert, az MSZP elnökét. Igaz, hogy ezt nem nagyon venni észre, mivel a kampány idején megígért kedvezményes színház- és mozijegyekből, illetve könyvekből eddig semmi nem valósult meg, és a filmszakma is csak a kilátásba helyezett támogatás felét kapja meg. Ugyanakkor Rákosi Ferencet, az Altus Rt. – Gyurcsány Ferenc miniszterelnök cége – felügyelőbizottsági tagját megjutalmazta a tárca – mondta Halász. A képviselő szerint ez valahogy úgy zajlott le, hogy Gyurcsány és Hiller leültek beszélgetni, és megállapították, hogy Magyarország szabad, de igazságtalan, sok a szegény ember, adjunk tehát Rákosinak olyan 10-15 milliót az adófizetők pénzéből. Igazságos-e ez, szabad-e mutyizni? – kérdezte a képviselő. Hiller István válaszában elismerte, hogy az általa vezetett tárca 2004 januárjában megbízási szerződést kötött az ügyvéddel folyamatos feladatellátásra. Elmondta azt is: a szerződés értelmében Rákosi Ferencnek eddig nettó nyolcmillió forintot fizettek ki. A képviselő nem fogadta el a miniszteri választ, a parlament többsége azonban igen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.