Akadályoztatott autonómia

Minden eszközzel igyekszik megakadályozni a román közigazgatás az erdélyi autonómia ügyében kiírt népszavazások megtartását, és az ügyben az új megyei prefektusok kinevezése után sem várható előrelépés. Az ügy pikantériája, hogy Hargita megyében az eddigi magyar prefektus intézkedése nyomán került törvényszék elé a referendum kérdése.

2005. 01. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Székelyföldön az igazságszolgáltatás útvesztőit járják a helyi autonómia érdekében kiírt népszavazási kezdeményezések. A Hargita megyei prefektúra nemrég a területi törvényszéken megtámadta a gyergyószentmiklósi városi önkormányzat korábbi határozatát, amely január 30-ra tűzte ki a régió autonómiájáról szóló helyi népszavazás időpontját. A kormánybiztosi hivatal – a képviselő-testület döntésének törvénytelenségére és alkotmányellenességére hivatkozva – először a határozat visszavonását kérte, de mivel az önkormányzat nem állt kötélnek, ezúttal az igazságszolgáltatáshoz fordult. Egyébként a prefektúra a Gyergyói-medence több más településén is perel a referendumok ügyében: a gyergyóújfalusi, alfalui, ditrói és csomafalvi kezdeményezéseket rendre megtámadta a bukaresti kormány területi képviselete, amelyet – nem mellékesen – tegnapig a Romániai Magyar Demokrata Szövetség politikusa irányított. Dézsi Zoltán alprefektus – aki Mircea Dusa korábbi prefektus parlamenti képviselővé választása után vette át az ügyintézést – azonban úgy vélekedik, prefektusként is csak az RMDSZ programjában megfogalmazott autonómiatörekvéseket vállalhatja fel. Hasonló a helyzet a szomszédos Kovászna megyében is, ahol az itteni prefektúra már meg is nyerte a törvényszéken az illyefalvi önkormányzat ellen ugyancsak referendumügyben indított pert. Itt nem várható előrelépés az RMDSZ-es György Ervin prefektussá iktatása után sem, mivel a Markó Béla vezette szövetség többször hangoztatta, az autonómia érdekében nem a népszavazások útján, hanem a bukaresti parlament és a kormány részvételével kíván lépéseket tenni.
A népszavazásokat kezdeményező Székely Nemzeti Tanács emiatt nemzetközi fórumokhoz fordul jogorvoslatért a prefektúrák szerinte önkényes hozzáállása miatt. Az alakulat a napokban levelet írt Monica Macovei román igazságügyi miniszterhez, amelyben arra kéri az új tárcavezetőt, hasson oda, hogy a közigazgatási bíróságok szigorúan a törvény betűje szerint döntsenek a referendumokról.



Nem adják fel a románok. Félárbocra engedték tegnap a kormányzó román DA Szövetség zászlaját az alakulat sepsiszentgyörgyi székhelyének homlokzatán, tiltakozva az ellen, hogy a Tariceanu-kabinet magyar prefektust nevezett ki a Kovászna megyei kormányhivatal élére. A liberális–demokrata kormánypártok területi szervezeteinek vezetői közölték, nem nyugszanak bele, hogy Bukarest a Romániai Magyar Demokrata Szövetség jelöltjét, György Ervint választotta a székelyföldi megye prefektusának, és mindent megtesznek annak érdekében, hogy a rendeletet visszavonja a hatalom. Ugyancsak tegnap tiltakozó levelet jutattak el Calin Popescu Tariceanu miniszterelnöknek a székelyföldi román civil szervezetek is, amelyben a maroknyi értelmiségi arra figyelmeztet, hogy a háromszéki magyar prefektus hivatalba lépése felér az RMDSZ által 1990 óta sürgetett, a Székelyföld etnikai-területi autonómiájának kihirdetésével. (R. Sz.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.