Túlságosan fiatalok és tapasztalatlanok – jellemezte Calin Popescu Tariceanu kormányának tagjait beiktatásuk után nem sokkal az ellenzékbe szorult Szociáldemokrata Párt (PSD) mellesleg szintén 35 éves szóvivője. Annyiban igaza lehet Titus Corlateannak, hogy a Ceausescu-korszakból átmentett, a román sajtó által koruk folytán mamutpolitikusokként emlegetett PSD-s tótumfaktumokhoz képest az új bukaresti kabinet valóban hemzseg a 30. életévét alig átlépett szakemberektől. No, de a november 28-i parlamenti választás, majd az államfőválasztások december 12-i második fordulója után a romániai társadalomnak igencsak meg kell szoknia, hogy alapos fiatalítás következett be a politikai palettán. Máris élen jár ezen a téren az ország államfője, az 53 éves Traian Basescu, aki a 72 éves Ion Iliescut váltotta fel a Cotroceni-palotában.
Itt van mindjárt a maga 36 évével Mihai Razvan Ungureanu külügyminiszter, aki máris úgy vonult be az ország történelmébe, mint a román diplomácia eddigi legfiatalabb vezetője. A történész végzettségű, Oxfordban is tanult miniszterről annyit tudni, hogy két évig töltötte be a délkelet-európai stabilitási paktum regionális küldötti tisztségét, és az angolon, francián és németen kívül magyarul is beszél. Szerinte a román diplomáciának agresszíven és opportunistán kell követnie saját érdekeit. A román kormány egyik legfiatalabb tagja a 33 éves Nagy Zsolt kommunikációs és távközlési miniszter, akit a Romániai Magyar Demokrata Szövetségben vérprofi politikusnak tartanak, nemhiába vitte az ügyvezető alelnöki, majd kampányfőnöki funkcióig. Nagy első számú tárcavezetői prioritásának tekinti, hogy a számítógép-használat és az internet-hozzáférés mandátuma végéig lehetővé váljon Románia vidéki iskoláiban is. „A mindössze harmincasok” sorába tartozik a 35 éves, katonai akadémiát végzett Codrut Seres gazdasági és kereskedelmi miniszter, akit a Román Humanista Párt egy időben államfőjelöltként kívánt indítani, a 33 éves Bogdan Olteanu parlamenti kapcsolatokért felelős miniszter, valamint Sorin Vicol (34 éves), az ellenőrző hatóságokat összehangoló tárcavezető, aki a bukaresti rendőrakadémia végzettje. Kollégaként tisztelhetik a romániai újságírók Ionut Popescu pénzügyminisztert (40 éves), mivel a liberális politikus három évig főszerkesztette az egyik legtekintélyesebb gazdasági hetilapot, a Capitalt, de megfordult a BBC-nél és a román közszolgálati televíziónál is.
Akad viszont néhány miniszter a román kabinetben, akit éppenséggel a múltja tesz nevezetessé. Monica Macovei igazságügy-miniszter ügyvédként korábban a kommunizmus idején elkobzott ingatlanaikat visszaigénylő polgárokat képviselte a román állammal szemben a strasbourgi Emberi Jogi Bíróságon, emellett az APADOR–CH emberi jogi civil szervezetet irányította. Utóbbi szervezetről tudni kell, hogy a tavalyi romániai parlamenti választások előtt nyilvánosságra hozta azoknak a politikusoknak a „bűnlajstromát”, akik – szerinte – erkölcsi szempontból nem feleltek meg a honatyákhoz méltó elvárásoknak. A Tariceanu-kormány legellentmondásosabb figurája Gheorghe Dobre szállítási miniszter. Őt beiktatása után nem sokkal a Miron Cozma-féle bányászjárások áldozatai megvádolták, hogy 1990-ben regionális vasúti igazgatóként vonatszerelvényeket bocsátott a Bukarestbe tartó Zsil-völgyi vájárok rendelkezésére, hozzájárulva ezzel a véres fővárosi randalírozáshoz. Traian Basescu államfő a napokban védelmébe vette egykori beosztottját (Dobre államtitkár volt a jelenlegi államelnök szállításügyi minisztersége idején, 1998– 2000 között), mondván, a mostani tárcavezető nem azt a regionális vasúti igazgatóságot irányította 15 évvel ezelőtt, ahonnan az ominózus szerelvények elindultak. A román miniszterekről végezetül elmondható, hogy szinte valamenynyien vagyonosak, sokan pedig jelentős üzleti háttérrel rendelkeznek. Közülük a legtöbbet a vállalkozói közegért, a kis- és középvállalkozásokért felelős George Copos államminiszter apríthat a tejbe, akit Románia 14. leggazdagabbjaként jegyeznek mintegy 180 millió dollárra rúgó vagyonával.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha