Hangulatjelentés

Tar Sándornak, Molnár Gál Péternek… (i tak dalse)

Modor Ádám
2005. 01. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

B…k meg, beszerveztek besúgónak! – ezzel a felkiáltással léptem be a hódmezővásárhelyi lövészezred körletének ajtaján 1977 őszén. Csendes, unalmas, eskü utáni vasárnap délután volt, jólesett a szunyókálás ruhástul az alsó ágyon. Társam, az Öreg, akié az ágy volt, eltávozást kapott. Már éppen az álom ölelő karjaiba szédültem, amikor szendergésemből KAB volt radnótis évfolyamtársam szavai ébresztgettek.
– Ó. Szabó hívat – mondta hozzám hajolva, rázta a vállam, hogy visszarántson a való világba. Az elmaradt öleléstől és a félálomtól kótyagos fejjel indultam utána a földszintre, a zászlóalj pol. tisztjének („a főhadnagy elvtárs”) szobájába. A szemüvegemet csak a folyosón tettem fel, és sebtiben megigazítottam az alvástól gyűrött gyakorlót, ahogy mentem KAB, a későbbi párizsi kultúrdiplomata után. A lépcsőn csak arra vigyáztam, ne essek orra, és mire odaérünk, felébredjek.
Ó. Szabó irodája tele volt már „kopaszokkal”. Áporodott alkoholszag és elszívott cigaretták légióinak füstje ülte meg a szoba levegőjét. Az elmúlás és önsorsrontás keserű fluidumát szippanthattuk be, ahogy a szobába beléptünk. Ó. Szabó és az odarendelt katonák is csendben álldogáltak, lehettünk legalább tízen–tizenöten a parányi irodában. Az egész jelenet, a feszült várakozást is beleértve, érkezésemtől távozásomig nem tarthatott tovább 3-4 percnél. Ebből csak a hatásszünet tűnt óráknak akkor. A közöttünk feszülő csendben mintha a pókháló nyálkás szálai kúsznának fel a csupasz lábamon. Odakint hét ágra sütött még a nap, az Alföldön gyönyörű indián nyár volt abban az évben, késő őszig kitartott.
Ó. Szabó jelentőségteljes pillantással egyenként szemügyre vett bennünket, mielőtt belefogott volna a mondandójába. Álltunk ott tanácstalanul, félszegen, kicsit ijedten, vártuk, hogy most mi következik.
– A jövő héten mindnyájan kirepültök a laktanyából, indultok emgé munkára az ország több részébe. Elhagyjátok hosszú időre a laktanyát. Ezért kérlek benneteket, hogy ne szakadjon meg közöttünk a kapcsolat, írjatok nekem időnként levelet arról, hogy milyen is a hangulat az alegységeteknél. Ki mit csinál, mi történik odakint veletek. A laktanya címére küldjétek, nekem címezve.
A cigarettájából nagyot szippantva ismét végigpásztázta szemével az egybegyűlteket, aztán a kezével intett: leléphetünk. Valaki kérdezett valamit, megtörve a csendet, de sem a kérdés, sem a rövid válasz nem maradt meg emlékezetemben.
Minden csepp álom kipottyant már a szememből. Egyedül, lehorgasztott fejjel róttam a lépcsőket vissza a körletbe. Zakatoló aggyal baktattam végig a hosszú folyosón, és azt kívántam, soha ne érjek a végére, az utolsó ajtóhoz. Mire a körlet ajtajához értem, már tudtam, mit fogok mondani a többieknek.
– B…k meg, beszerveztek besúgónak! – hasított bele hangom a vasárnap délutáni csendes hortyogásba.
Tizenkilenc éves lelki immunrendszerem épségét dicséri tán, hogy e napvilágra tárt, enervált és körmönfont beszervezési kísérlet eme (inkább ösztönös, mint tudatos) „dekonspirálással” ott az ajtóban kimúlt és szertefoszlott.
Csak társaim zavarodott cinizmusba hajló félelmének hangjaira, a hirtelen rám zúduló kérdésekre és kommentárokra, a feltörő zsongásra emlékszem, a megéledő szoba hangjaira, míg elértem az ágyig és megkönnyebbülten végighevertem rajta, mint a latrinapucolást követő lélektisztító zuhanyozás után…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.