A lendületesebben kommunikáló MSZP már nemcsak a sorkötelezettség eltörlését, hanem az ügynöktémát is „kisajátította”. A szocialista politikusok, többek között maga Gyurcsány Ferenc miniszterelnök több olyan kérdésben is markáns álláspontot képvisel, amelyet korábban a szabad demokraták erőltettek. Talán ezzel is öszszefügg, hogy Horn Gábor SZDSZ-es ügyvivő, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára legutóbb egy budapesti közigazgatási reformelképzeléssel hívta fel magára és pártjára a figyelmet. Nyilatkozata szerint a budapesti külső kerületeknek a teljes önállóság útjára kéne térniük Budapestről való leválásuk mellett. Horn úgy vélekedett: a kijelölt vonalon belül maradt kerületek képeznék Kis-Budapestet, ez lenne az úgynevezett City. Az idetartozó kerületek elvesztenék önállóságukat, egységes irányítás alá kerülnének, közös költségvetésből gazdálkodnának.
A Fidesz mellett az MSZP is erőteljesen bírálta az SZDSZ-es elképzelést. Gy. Németh Erzsébet, az MSZP fővárosi frakcióvezetője szerint csak olyasvalaki javasolhatja hétszázezer ember kiebrudalását Budapestről, aki nem ismeri a fővárost, „fogalma sincs annak működéséről”, s arról sem tud, hogy az itt élők szeretik városukat, nem kívánnak innét eltávozni. Egyben hihetetlen felelőtlenségnek tartotta, hogy egy ilyen kiforratlan ötlettel rémisztgetik az embereket.
Ismert az is, a párt egyik legnépszerűbb politikusa Demszky Gábor főpolgármester volt egészen tavaly nyárig. Ekkor derült azonban fény isztriai nyaralójára, gyanús terepjáróbérléseire, s a vagyonbevallását is kikezdték ellenfelei. A főpolgármester soha ennyiszer nem került az újságok címlapjaira botrányaival, összeférhetetlensége miatt végül az EP-képviselői tisztségéről is le kellett mondania. Általános vélemény szerint a Budapest működésével kapcsolatos problémákkal, az út- és kátyúhelyzettel, a BKV nehézségeivel sem tudott még megbirkózni.
Nincs olyan pozitív kezdeményezésük a szabad demokratáknak, amelyet a polgárok egyértelműen velük társítanának. A szürkeségbe burkolózott SZDSZ információink szerint kénytelen lesz új kommunikációs stratégia kidolgozására, ugyanis nem tud mit kezdeni a kormányfő harsány, a közéletet tematizáló politikájával. Várhatóan még ebben a hónapban a párt ügyvivői testülete is elemzi a helyzetet.
Vezércikk a 7. oldalon
Ukránbarát és bevándorláspárti paktumot kötött az Európai Néppárt és a baloldal – Magyar Péter és a Tisza Párt is jóváhagyta a megállapodást