Lovászpatona középkori temploma

R e j t ő z k ö d ő M a g y a r o r s z á g

Ludwig Emil
2005. 01. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pápától húsz kilométerre északkeletre, a Bakonyból a Kisalföld felé kanyargó Kánya-patak partján fekszik Lovászpatona. Az 1400 lakosú település közepén, magas kőfallal körülkerített cinteremben áll a község evangélikus temploma, az ország egyik legrégebbi protestáns gyülekezetének otthona.
A Patonáról szóló első írásos adat 1253-ból származik. Ekkor már bizonyosan kész volt a falu Szent Márton tiszteletére szentelt első plébániatemploma, amelynek három román kori ablakát a déli hajófal nyugati szakaszán láthatjuk. A környék egyházi központjaiban – Győrben, Pannonhalmán – viszonylag korán, már a XIII. század utolsó harmadában megjelentek az új művészeti stílus, a gótika első jegyei, ezért az említett félköríves ablakok alatti sorban lévő, enyhén csúcsíves nyílások is elkészülhettek az 1200-as és 1300-as esztendők fordulójáig. A 138 méter hosszúságú, ovális védőfallal övezett erődtemplom hajóját a XIV. század második felében keleti irányban jelentősen meghosszabbították, és ekkor épült hozzá a gúlasisakos harangtorony, amelynek gótikus átjáróján keresztül kettős kapuzaton lehet bejutni a belső térbe. A hét és fél méter széles, tizenöt méter hosszú hajóhoz két méterrel keskenyebb, hat méter hosszú, sokszögzáródású szentélyt toldottak, a szűkületnél a szokásos diadalívvel.
Az 1450-es években a település az ország egyik leggazdagabb családja, az Újlaki família birtokai közé tartozott. Ebben az időben történt az épület újabb gótikus bővítése, mégpedig a déli oldalhoz kapcsolt kegyúri kápolnával. A falon látható két tágas csúcsíves átjáróhoz szabályos téglalap alakú, sarkain támpilléres, boltozatos terem tartozott, de sajnos a török háborúk idején teljesen elpusztult. A falu a török időkig előbb a némai Kolos családé, majd ennek kihalta után – királyi birtokadományozás révén – Thury György főkapitányé. A hódoltság északi határterületén fekvő környék sokat szenvedett a portyázások és a várháborúk során. Egy 1620-ból származó feljegyzés tanúsága szerint Lovászpatona egy ideig török kézen volt, majd – 1683 előtt – a lutheránusok vették használatba templomát. Egy másik irat szerint az épület még 1720-ban is „magán viselte a katolikus alakot és bélyeget”. 1750-ben is csupán a szükséges renoválásokra került sor, és csak 1843-ban készült el a tíz pár lábon nyugvó fakarzat, amelynek jobb megvilágítása céljából vágták a déli falon lévő téglalap alakú, rézsűs ablakokat.
A templom feltárását 1959–60-ban végezte az Országos Műemléki Felügyelőség, Kozák Károly régész vezetésével. A tisztán barokk stílusú épületnek addig csak az alaprajza és tornyának formája utalt középkori eredetére, minden egyéb, a török időket megelőzően készült részletet a falkutatás és ásatás hozott napvilágra. A műemléki helyreállítás Ivánka András építészmérnök tervei alapján 1962. március 15-re készült el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.