Új pártot alapít a lengyel miniszter
Varsó. A lengyel gazdasági miniszter bejelentette, hogy kilépett pártjából, a kormányzó Baloldali Demokratikus Szövetségből (SLD), és várhatóan új középbal politikai mozgalmat hív életre. Az SLD társadalmi megítélése a párt több korrupciós ügye és politikai botránya miatt az utóbbi hónapokban drasztikusan romlott. (MTI)
Tüntetés a Kuril-szigetekért
Tokió. A Kuril-szigetek négy vitatott hovatartozású szigetéért tüntettek tegnap a japán fővárosban, illetve az orosz Távol-Keleten fekvő Juzsno-Szahalinszkban. Tokióban mintegy másfél ezren gyűltek össze a tüntetésen, amelyen felolvasták Koidzumi Dzsunicsiro miniszterelnök üzenetét is. Az orosz demonstráción részt vevő mintegy háromszáz ember között ott voltak a kommunista párt, illetve a kormányzó Egységes Oroszország párt képviselői is. Az orosz–japán szigetvita miatt a második világháború vége óta máig nincs hivatalos békeegyezmény a két ország között. (MTI)
Veszélyben a baszk referendum
Madrid. Juan José Ibarretxe baszk kormányfő ígéretet tett a 2003-ban betiltott Batasuna pártnak, mindent elkövet annak érdekében, hogy az ETA-hoz közel álló szervezet indulhasson az áprilisi tartományi választásokon. Egy közvélemény-kutató intézet szerint a spanyol állampolgárok fele úgy véli, ha a baszk tartomány továbbra is ragaszkodik az autonómiabővítő tervezetről tartandó népszavazáshoz, az államnak be kell tiltania a referendumot, és az erőszaktól sem kell visszariadni. (S. T.)
Náci német kémek a CIA szolgálatában?
Washington. Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) kiadja az exnácikhoz fűződő kapcsolataikról szóló dokumentumaikat. A szervezet a hidegháború idején német nemzetiszocialisták segítségével kémkedett a Szovjetunió ellen. Az ügynökség által közzétett 1,25 millió irat közül több százezer azokról a nácikról szól, akiket annak idején nem vádoltak háborús bűnökkel. A CIA mindeddig vonakodott e dokumentumok kiadásától. (B. A. I.)
Reformok helyett hallgatás: a Nyugat szemet huny Ukrajna visszalépései felett
