Folytatódó lejtmenet

Kis forgalommal és jelentős csökkenéssel indította a hetet a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX. A vezető részvények kivétel nélkül gyengültek, de a zuhanás elsősorban az OTP- és a Mol-papíroknál jelentkező eladói nyomásnak volt köszönhető. Az európai piacokon bizonytalanul kezdtek a főbb indexek. A tengerentúli vegyes nyitást követő lejtmenet az öreg kontinensen is éreztette hatását.

Dénes Zoltán
2005. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap is emelkedéssel kezdett a pénteki pozitív korrekció után a Budapesti Értéktőzsde fő indexe, ám az optimizmus alig fél óra alatt el is tűnt a pesti parkettről. Ezt követően – egy kiugrási kísérlettől eltekintve – a mutató erősen lefelé indult. A lejtmenetben a 16 600 pontos érték jelentette a lélektani határt, de ezúttal az index ez alá is benézett. A BUX végül 15,2 milliárdos forgalomban 1,46 százalékos, vagyis 250 pontos csökkenéssel,
16 608,85 ponton zárt. A tegnapi kereskedésben az index egy „fontos technikai szint”, az 50 napos mozgó átlag körül alakult, ha ezt áttöri, további esés várható – nyilatkozta a távirati irodának Juhász Richárd, a Concorde Értékpapír Rt. elemzője. Juhász azonban úgy vélte, hogy ennek kevés a valószínűsége. Mivel jelentősebb vállalati hírek nem láttak napvilágot, az elemzők a tegnapi csökkenést a BUX által produkált növekedési vágta utáni jelentősebb korrekcióval magyarázták. Ugyanakkor a Mol részvényeinek árfolyamára valószínűleg hatással voltak a Lukoil régiós terjeszkedése körüli hírek. A hazai olajpapír 3,2 milliárdos forgalom mellett 14 900 forintra, 0,7 százalékot gyengült. A legnagyobb, 8,2 milliárd forintos forgalmat generáló OTP-részvények másfél százalékot gyengülve, 6449 forinton zártak. A vezető részvények közül a legnagyobb, 2,5 százalékos vesztességgel a Matáv zárt, a Richter kurzusa pedig 2,2 százalékot gyengült. A kisebb papírok közül alig több mint 38 milliós forgalomban 2,9 százalékot gyengült az Egis kurzusa. A BorsodChem 1,7 százalékot, az Antenna és az Elmű pedig egyaránt 2,2 százalékos veszteséget könyvelhetett el. A Linamar 8,1 százalékkal 1,219 forintig zuhant, a Rába kurzusa 4,8 százalékkal 690-re, a Nabi-részvényeké pedig 3 százalékkal, 320 forintra esett.
Gyengébben nyitott hétfőn a forint a devizapiacon: az eurót 245,65/75 forinton jegyezték, 15 fillérrel erősebben a 245,50/60 forintos pénteki árfolyamnál. Délre már 247 forintos árfolyamon jegyezték az eurót, ami délutánra 246,35– 246,45-ös szinten stabilizálódott. Ez 30 bázispontos gyengülést jelent a pénteki záróértéknél. A forint 12,74 százalékon állt az ingadozási sáv erős oldalán.
A főbb nyugat-európai börzéken a gyógyszeripar került a befektetők figyelmének középpontjába. A Wall Street nyitásáig a párizsi és a frankfurti börzék mutatói a pozitív oldalon araszolgattak, a londoni pedig mintegy félszázalékos javulást jelzett. A New York-i negatív hangulat azonban Európát is visszavetette. A londoni FTSE 100-as index délutánra 0,2 százalékos erősödést, a párizsi CAC–40 pedig 0,3, míg a frankfurti DAX–30 0,6 százalékos gyengülést jelzett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.