Szellemi zombik és bértollnokok

Csontos János
2005. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsányék folytatják a Medgyessy-kormány sajtódiszkriminációs gyakorlatát – írtam ezeken a hasábokon tavaly október 14-én a Pizza whiskyvel című publicisztikában. Pedig korábban megmagyarázhatatlan módon őszintén reménykedtem, hogy Gyurcsány kormányra kerülése változást hoz a szavakban árokbetemető, a gyakorlatban viszont az ellenzéki sajtót szántszándékkal gettósító kormányzati kommunikációs politikában. Naivan úgy gondoltam: a szocialista belpuccsal végük szakadhat a Gál J. Zoltán-féle dupla sajtótájékoztatóknak (egy mindenkinek, egy meg a bizalmas barátoknak); s a fölesküdött felelős kormány nemcsak a Pulitzer-emlékdíjjal koszorúzott mikrofonállványoknak, hanem a hivatalból kukacoskodó ellenzéki sajtónak is a rendelkezésére áll, ahogyan az az alkotmányban és a hatályos sajtótörvényben írva vagyon. Csalódnom kellett. „Csodák márpedig nincsenek. Lapunk hétfői száma címlapon adta hírül: értesülésünk szerint a balatonőszödi hét végi kormány-összejövetelen olyan bizalmas döntés született, hogy a jövőben a kormányzati propaganda során a Magyar Nemzetet mellőzni kell. Az információ forrásvidéke maga a kormányzati sajtóholdudvar volt, az aggasztó médiafilozófiai irányelv valóságtartalmát pedig alátámasztotta, hogy egy újdonsült miniszter rögvest le akarta tiltani nyilatkozatát” – írtam akkor rezignáltan. Azért voltam letörve, mert az aktuális kultuszminiszter – akit lakmuszpapírként használtam, hogy interjúadásával eloszlatja-e az ellenzéki sajtó centrális diszkriminációjának gyanúját – nem méltatta szóra a Pethő Sándor alapította napilapot, a példányszámát tekintve második legnagyobb, mértékadó orgánumot. A kultuszminisztert akkor Hiller Istvánnak hívták, aki másod- (vagy első) állásban pár nap múlva már az MSZP-t is elnökölte. Úgy véltem, a pártpolitikus csúful felülbírálta a fizetett közszolgát, muszáj tehát – lapommal együtt – jobb (demokratikusabb) időkre várnom.
Ez a váltás az idén, Bálint-napon érkezett el. Hiller, akin szemlátomást lötyögött a kultuszminiszteri gúnya, átpasszolta a miniszteri széket Bozóki Andrásnak. A szociológusként, politológusként ismertté vált Bozóki már beiktatása előtt is számos helyen nyilatkozott. Azt eddig is tudtam, hogy érdekes előéletű tudósember: nem csupán az MDF bölcsőjénél volt ott Lakiteleken, de a Szabad Kezdeményezések Hálózata (az ős-SZDSZ), sőt a Fidesz és a Magyar Narancs alapításánál is. Eltökélt antikommunista cikkeiből magam is kedvtelve idézgettem. Később ugyan alig védhető opportunizmussal megkövette akkori kritizáltjait, ám pragmatista machiavellizmusok fölött kicsinyes módon ne törjünk pálcát: gondoltam, ettől még lehet a nemzeti kulturális örökség elhivatott harcosa. Úgyhogy beiktatásának másnapján – elfeledve elődje modortalanságát – ott volt az asztalán a Magyar Nemzet-es interjúkérelem: adassék meg számára a lehetőség, hogy nézeteit és programját a nemzeti kultúra tárgykörében a nemzet ellenzékben lévő felének is kifejthesse.
Komolyan bíztam a pozitív végkifejletben, az ügy demokratikus lebonyolításának lehetőségében. Úgy gondoltam, ha létezik is a gyurcsányi antidemokratikus ukáz lapunk hanyagolására, azt az autonóm Bozóki könynyedén, saját hatáskörében negligálhatja. Erre a vélekedésre több okom is volt. A miniszter a diplomamunkáját Sajtónyilvánosság a Horthy-korszakban címmel írta, tehát a téma szakértője. Másrészt korábban fölvetette: „Mi lesz azokkal, akik a mai hatalom játékszerei, besúgói, ármánykodói és bértollnokai lettek? Mi lesz belőlük tíz év múlva, hiszen már most is szellemi zombik?” Feltételezhettem: képes különbséget tenni bértollnokok, szellemi zombik és újságírók között. Harmadrészt komolyan vettem, hogy számára a kultuszminiszterség „egy olyan politikusi kihívás, amely megkívánja, hogy az ember felülemelkedjék adott esetben a saját pártszimpátiáján is, hiszen a kultúra nem a pártok közötti törésvonalak szerint szerveződik. Ez egy érdekes kettősség: az ember azon dolgozik, hogy a kultúra ügyeit és résztvevőit támogassa, a veszekedő csoportokat kibékítse egymással – ez nem pártpolitikai tevékenység.” Azaz egy miniszter nem választhat fórumot pártpolitikai alapon. S ha mindez kevés lett volna az optimizmushoz, ott volt a szó szerinti ígéret is. Valahol föltették neki a kérdést: „A Magyar Nemzetnek adna interjút?” Mire a válasz: „A Heti Válasznak már adtam is, és a Magyar Nemzettől sem zárkózom el. De például a Demokrata hangnemét már túl durvának tartom.” Nos, a Heti Válasz-os nyilatkozat föllelhető, ám a Magyar Nemzet ügye – bár átment a durvasági próbán – megint megfeneklett.
Pedig derekasan próbálkoztunk. Úgy gondoltuk, egy új miniszter egy országos napilapnak a bemutatkozó interjú műfajában legfeljebb egy hónapig érdekes. Ezt a türelmi időt némiképp még meg is nyújtottuk. Előbb arra hivatkozva kért haladékot a minisztérium, hogy a tárcavezetőnek az írországi Corkba kell utaznia a magyar kulturális hónapra (ezt csak helyeselni tudjuk); aztán meg a nemzeti ünnep jött közbe. Március tizenötödike után viszont egy új, addig ismeretlen momentum került a képbe. Olt Boglárka, Lugosi Viktória minisztériumi sajtófőnök helyettese azt tudatta munkatársunkkal: Bozóki András azért nem áll a Magyar Nemzet rendelkezésére, mert megtagadtuk személyes közleményének közzétételét. A szóban forgó levél március 2-án (tehát jóval a március idusa miatti haladékkérés előtt) kelteződött, s az állt benne: „Március 2-i lapszámukban nyílt levelet közöltek Szegvári Katalintól Tisztázzuk a múltat! címmel. Ha már a múlt tisztázásáról van szó, szeretném leszögezni, hogy a Szegvári által nekem tulajdonított kijelentés tőlem soha nem hangzott el. Azt sem 1993-ban, sem máskor nem írtam le, ez a hangnem nem az én stílusom. Dr. Bozóki András.” Lapunk szó szerint a következőket közölte. „Cáfolat. Bozóki András kultuszminiszter tegnap cáfolta Szegvári Katalinnak a miniszterelnökhöz intézett nyílt levelében foglalt kijelentést, amelyet neki tulajdonított a tévériporter. Ismert, Szegvári szerint 1993-ban Bozóki úgy fogalmazott az MSZP-ről: »jönnek fel, mint sz…r a moslékban«. A miniszter hangsúlyozta: ezt sem akkor, sem máskor nem írta le, »ez a hangnem nem az én stílusom«.”
Ezek után három eset lehetséges. Az első: nem tudnak a Bozóki András vezette minisztériumban olvasni. Ez esetben végzetesen elhibázott döntés volt változatlanul hagyni a Hiller-féle személyi állományt. A második eset: tudnak olvasni, de takarékosságból nem jár nekik a Magyar Nemzet. Ez esetben úgysem tudnák szemlézni a Magyar Nemzetben megjelenő miniszteri interjút. A harmadik eset: tudnak is olvasni, meg jár is nekik a Magyar Nemzet, csak restellik bevallani, hogy a Gyurcsány-féle diktatórikus tiltás, ami lábbal tiporja a sajtószabadságot, változatlanul fennáll, s ennek Bozóki rosszul értelmezett lojalitással kritikátlanul behódol. Ez esetben nem is vagyunk kíváncsiak a miniszter szavaira. Pedig úgy szerettük volna megtudni, milyen kultúresélyt kell adni „egy fiatalnak, aki lehet, hogy egyébként csak a papot látja a templomban, aki a polgári köröket szervezi, vagy az édesapját a falusi kocsmában hullarészegen” …
Végszóként is egy Bozóki-passzust citálnék: „Új sajtótörvényre, megfelelő sajtóetikára és demokratikus politikai kultúrára természetesen szükség van. A legfőbb cenzor azonban az olvasóközönség legyen, s az újságírók a nyilvánosság kontrollja előtt őrizzék meg a szavahihetőségüket.” Már persze akkor, ha a hatalom megszavazza nekik a nyilvánosság kontrollját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.