Júliustól három-négy órára bővül a gépjárművek várakozási ideje az úgynevezett védett övezeteken kívüli területeken, s az egy órán túli parkolás lejárta után tíz perc büntetés nélküli türelmi időt kapnak az autósok Budapesten – döntött tegnap az új parkolási rendeletről a Fővárosi Közgyűlés baloldali többsége. Elfogadták az egységes parkolási stratégiát is, amelynek fő célkitűzése, hogy 10-15 év alatt az autók felét közterületen kívüli parkolóhelyekre, mélygarázsokba szorítsák. Az ellenzék, bár a parkolási rendelet egységesítésével egyetértett, elutasította az indítványt, mert annak intézkedési terve nem tartalmazza sem a határidőt, sem a végrehajtásért felelősöket. Az előterjesztés üres oldalainak későbbi kitöltésére ígéretet tett az egyik képviselő.
Vajda Pál (MSZP) főpolgármester-helyettes az új előnyöket hangsúlyozta: ingyenes, kedvezményes parkolási lehetőséghez jutnak a lízingelt vagy céges autók tulajdonosai, és még az idén egységes ügyfélszolgálatokat nyit a Budapesten működő három társulás. A kerékbilincseket egységesen 7500 forintért veszik le mindenütt a szabálytalanul várakozó gépkocsikról. Az őrzött P+R parkolókban ezután egy BKV-jegy áráért várakozhatunk napközben. Szálka Miklós (Fidesz– MKDSZ) képviselő szerint viszont a parkolási gondok a közeljövőben továbbra sem enyhülnek.
A budapesti városrendezési és építési keretszabályzat módosításával a fővárosi képviselők lehetővé tették, hogy az épületek homlokzatának egyidejű felújításával az építési állványzaton reklámhálót helyezhetnek el. A felület mértéke nem műemlék lakóépület esetében a homlokzat 60 százaléka lehet, de nem haladhatja meg a 400 négyzetmétert. Műemlékeken és más épületeken a reklám nem terjeszkedhet 20 százaléknál, de legfeljebb 300 négyzetméternél nagyobbra. A vitában több ellenzéki képviselő a városkép védelme mellett és az esetleges visszaélések ellen érvelt. A többség viszont úgy döntött, hogy a társasházak felújítási bevételének növelése az elsődleges cél. Nagy többséggel szavazták meg a képviselők a Főpolgármesteri Hivatal új szervezeti rendjét. A rendelet alapján május 1-jétől létrejön a közbeszerzési ügyosztály, a főépítészi iroda, és a városrendezési ügyosztály megszüntetésével megalakul a város rehabilitációs és városrendezési ügyosztály. A költségvetési tervezési és gazdasági ügyosztály kettéválik, valamint új ügyosztály foglalkozik a kommunális feladatokkal is.
Többek között döntés született még közterületek díszkivilágításáról, így első szabadon választott miniszterelnökünk, Antall József tabáni szobra sötétben is látható lesz. Komoly vitát gerjesztett az a javaslat, amelyet korábban a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége kezdeményezett a zuglói Hermina út ismét Május 1. útra való visszanevezésére. A tárgyaláson több javaslat is felvetődött, például egy városligeti közterület kapta volna meg a munka ünnepének nevét. Mivel a képviselők nem tudtak dűlőre jutni, ezért levették a napirendről a közterület-és városrésznevek megállapításáról szóló rendelet módosítását.
A tavalyi év rendőrségi eredményeiről számolt be a közgyűlésnek Gergényi Péter, Budapest rendőrfőkapitánya. Jelentése szerint a fővárosi bűncselekmények száma jelentősen csökkent, s ezt részben a lakótelepi rendőrségek bevezetésével, a látható rendőrség megteremtésével magyarázta. Ugyanakkor a beszámolóból kiderült, a kábítószerrel kapcsolatos bűnesetek száma csaknem a duplájára nőtt.
A fővárosi képviselők az Ikvai Szabó Imre SZDSZ-es főpolgármester-helyettes által betöltött korábbi tisztségekre új képviselőket választott: Geberle Erzsébet a szociálpolitikai és lakásügyi bizottság, Hardi Róbert pedig az egészségügyi bizottság elnöke lett. A fideszes Juharos Róbert lemondott a jogi bizottság elnöki tisztségéről, helyére Ughy Attilát választották, akinek helyét a szintén fideszes Németh Zoltán tölti be a vagyonnyilatkozatot és összeférhetetlenséget vizsgáló bizottság élén. A közgyűlés tagjai a két koalíciós frakció javaslatára megalakítottak egy ideiglenes bizottságot is, amelynek feladata a nemrégiben beharangozott, úgynevezett Városháza-program a ferencvárosi közraktárak, az óbudai gázgyár területe és az Erzsébet tér rendezése végrehajtásának előkészítésére.
A Fővárosi Közgyűlés tegnapi ülése botrányosan kezdődött, amikor is a napirendi szavazásnál az MSZP–SZDSZ-es képviselők ismét lesöpörték az asztalról az ellenzéki képviselők előterjesztéseit. Zsinka László, a MIÉP frakcióvezetője a képviselői munka semmibevételének, egyenesen pofátlanságnak nevezte a koalíció eljárását. A frakcióvezető válaszul a többi napirendi pont levételét is javasolta, amiről egyenként szavazott a testület.
Vastaps és fütty az ülésen. Nagy botrányt keltett négy fővárosi középiskola összevonási javaslata. A közgyűlésen még délelőtt többtucatnyi diák, tanár és szülő jelent meg transzparensekkel tiltakozva a Bay Zoltán Elektronikai Szakközépiskola és Műszeripari Szakiskola, az Ihász Dániel Közlekedésgépészeti Szakközépiskola, a Móricz Zsigmond Műszaki Középiskola, Szakiskola és a Radnai Béla Közgazdasági Tagozata, továbbá a Podmaniczky Frigyes Közgazdasági Szakközépiskola jogutóddal történő megszüntetése, más iskolákkal való összevonása ellen. A koalíció nem fogadta el a Fidesz javaslatát, hogy még napközben tárgyalják az előterjesztést, így a vitára csak este került sor. Schiffer János szocialista főpolgármester-helyettes a csökkenő tanulószámmal érvelt előterjesztése mellett, de az MSZP egyik képviselője mégis az ügy elnapolását javasolta, amit végül megszavaztak. Balczó Zoltán független képviselő elítélte a baloldal magatartását, mire vastaps, majd füttyszó hangzott fel a távozó demonstrálók soraiból. A Fidesz felháborodása jeléül kivonult az ülésről, s befejezte a munkát.
Ennyire még sohasem tették nevetségessé a Mediánt